Zune HD - tylko odtwarzacz, czy również konsola?

Zune HD - tylko odtwarzacz, czy również konsola?
Źródło zdjęć: © IDG.pl

27.05.2009 12:30, aktual.: 27.05.2009 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft oficjalnie potwierdził informacje o specyfikacji nowej wersji odtwarzacza multimedialnego - Zune HD. Urządzenie będzie wyposażone m.in. w wyświetlacz dotykowy OLED i możliwość odtwarzania materiałów wideo w rozdzielczości 720p. W blogosferze toczy się tymczasem dyskusja czy Zune HD będzie można wykorzystać jako platformę do gier.

Ekran Zune HD pozwoli co prawda na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 48. x 272 piksele. Po podłączeniu odtwarzacza do telewizora, które możliwe będzie za pośrednictwem stacji dokującej z wyjściem HDMI, urządzenie pozwoli na uzyskanie obrazu o rozdzielczości 720p. Nowe "dziecko" Microsoftu, które pojawi się na amerykańskim rynku jesienią tego roku, może pochwalić się również możliwością odbioru stacji radiowych w standardzie HD (dostępnych na razie tylko w USA). Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi oraz przeglądarce Zune HD może też posłużyć do przeglądania zasobów Internetu.

Obraz
© Microsoft Zune HD - kliknij, aby powiększyć (fot. IDG.pl)

Na forach i blogach rozgorzała dyskusja tego, czy Microsoft będzie chciał wykorzystać Zune HD do walki o przejęcie choć części rynku mobilnych konsol do gier. W tej chwili królują na nim Sony ze swoim PlayStation Portable (ponad 5. mln sprzedanych urządzeń) oraz Nintendo DS (ponad 100 mln). Od ubiegłego roku próbuje do nich dołączyć również Apple ze swoim iPodem Touch. Spekulacje te dodatkowo podsyca fakt, że Microsoft cały czas bardzo mocno podkreśla integrację odtwarzacza z platformą Xbox Live Marketplace, która przecież służy Redmond głównie jako kanał sprzedaży gier na Xbox.
Prezentacja Zune HD oraz jego możliwości współpracy z Xbox Live Marketplace ma nastąpić podczas targów Electronic Entertainment Expo (E3), które odbędą się na początku czerwca w Los Angeles. Być może wtedy też koncern utnie wszelkie spekulacje dotyczącym wykorzystania odtwarzacza jako konsoli. Jak twierdzą obserwatorzy rynku, Zune HD, który powstał jako odpowiedź Microsoftu na flagowy odtwarzacz spod znaku nadgryzionego jabłuszka, ma wszelkie predyspozycje do tego, aby z powodzeniem służyć jako przenośna konsola do gier. O skuteczne konkurowanie z Apple i jego iPodami będzie bardzo trudne - przypomnijmy bowiem, iż w raporcie magazynu Time urządzenia Zune, głównie z racji niewykorzystanego potencjału marketingowego, zostały zaliczone do największych technologicznych porażek dekady.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)