Zrekonstruują dziób Joanny. Poważny projekt polskich naukowców
Joanna, samica dzioboroga abisyńskiego z Łódzkiego ZOO, otrzyma nowy dziób. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmą się rekonstrukcji części uszkodzonego dzioba. Nowa proteza ułatwi ptakowi funkcjonowanie.
Jak poinformowała uczelnia, we wtorek w Klinice Chirurgii UPWr wykonywano tomograf dzioba dzioboroga abisyńskiego.
Wymagająca pomocy osobniczka nazywana jest w ogrodzie zoologicznym Joanną. Przygotowania do rekonstrukcji trwały od kilku tygodni.
"To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę" – zwraca uwagę dr Tomasz Piasecki z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-A800?
Jak wyjaśnia, naukowcy przeanalizowali już, jak taki dziób wygląda u innego osobnika - stanowiącego egzemplarz muzealny, który wypożyczyło im Muzeum Przyrodnicze UWr. "Mamy tomograf kompletnego dzioba tego ptaka, a dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić, jak potem tę protezę przymocować. Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i koniecznym będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować" – dodaje dr Piasecki.
Zabieg zostanie wykonany za 4–6 tygodni w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Obecnie ptak ma założoną protezę tymczasową, która nie jest trwała.
Naukowcy wskazują, że dziób w przypadku tego gatunku jest niezbędny. "Poza tym, że jest 'paszczą' do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka" – tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii ZOO w Łodzi.
Dzioboróg abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę, półpustynne zakrzewienia i obszary kamieniste. Żywi się bezkręgowcami i małymi kręgowcami - zjada m.in. żółwie, jaszczurki, pająki, chrząszcze i gąsienice. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.