Zobacz Ziemię w 4K. "Nasz dom" z kosmosu wygląda obłędnie

Ziemią nocą z perspektywy ISS
Ziemią nocą z perspektywy ISS
Źródło zdjęć: © NASA Johnson
Wojciech Kulik

24.04.2023 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mówią to samo. Widok Ziemi z kosmosu jest obłędny i zmienia myślenie o "naszym domu". NASA od lat publikuje zdjęcia i nagrania, które stanowią na to dowód. Najnowszy film, prezentujący Niebieski Glob w 4K trwa niespełna godzinę, a można na niego patrzeć bez końca.

"Ziemia w 4K" – tytuł tego filmu mówi właściwie wszystko. Na wideo składają się ujęcia zarejestrowane między ubiegłorocznym a tegorocznym marcem – podczas 67. i 68. ekspedycji ISS. Pozwalają poczuć się jak członek załogi i zachwycać się rotującym przed oczami globem, znajdując się nieco ponad 400 kilometrów od jego powierzchni. Rozdzielczość 4K pozwala dostrzec wiele detali i zachwycić się jeszcze mocniej niż do tej pory.

Tak wygląda Ziemia w 4K z pokładu ISS

Można na przykład zobaczyć, jak z kosmosu wygląda burza (w okolicach 1:25), zorza polarna (od 3:25 i – jeszcze lepiej – od 8:40) czy noc (od 9:20). To jednak tylko kilka punktów, a materiał pełen jest zjawiskowych momentów. Już teraz zobacz więc to na swoim laptopie, monitorze czy telefonie, a najlepiej na dużym ekranie telewizora, gdzie zrobi największe wrażenie…

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna miała zostać wyłączona z użytku już po 2015 roku, ale zdecydowano się na wydłużenie jej misji. Niewykluczone, że będzie działać do końca tej dekady. Później zostanie najpewniej zastąpiona przez inny tego typu obiekt – Airbus LOOP jest bardzo interesującą propozycją, która mogłaby poprawić komfort astronautów mieszkających w kosmosie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)