Zobacz walki robotów podczas Robotic Arena 2011

Zobacz walki robotów podczas Robotic Arena 2011

Zobacz walki robotów podczas Robotic Arena 2011
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
06.12.2011 11:49, aktualizacja: 06.12.2011 12:11

10 grudnia, na Politechnice Wrocławskiej odbędą się zawody robotów Robotic Arena 2011, czyli największe zawody robotów w Polsce. Eliminacje odbędą się w budynku C-13 w godzinach od 11 do 17, a o godzinie 19:00 odbędzie się Wielki Finał w budynku D-20 (w pobliżu Ronda Reagana).

Robotic Arena 201. jest już czwartą edycją Międzynarodowych Zawodów Robotów, jednak jej korzenie sięgają roku 2004, kiedy to studenci Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” zorganizowali pierwsze Otwarte Zawody Robotów Minisumo, w których udział wzięło 8 robotów. Zorganizowanych zostało łącznie 5 edycji OZRM, podczas których liczba startujących robotów stale rosła.

W 200. roku forma imprezy została uzupełniona o 3 kategorie z równoczesną zmianą jej nazwy. Z roku na rok zarówno zawodników, jak i startujących konstrukcji przybywa - ubiegłoroczna edycja zgromadziła 137 robotów oraz blisko 250 konstruktorów. W tym roku, zważywszy na formułę poszerzoną o kolejne 3 kategorie, organizatorzy liczą, że uczestników będzie jeszcze więcej. Obecnie do udziału w zawodach zarejestrowano 225 robotów.

Zawody Robotic Arena mają charakter międzynarodowy - oprócz zawodników z wielu dużych ośrodków akademickich w Polsce, startują również zespoły zagraniczne (w 201. m.in. z Chorwacji, Rumunii, Irlandii). Zawodnicy będą walczyć w siedmiu kategoriach:

- Sumo
- Minisumo
- Microsumo
- Nanosumo
- Linefollower
- Micromouse
- WABCO Freestyle

Sumo
W tej kategorii walczą ze sobą w pełni samodzielne, autonomiczne konstrukcje o wymiarach 20x20cm i wadze do 3 kg. Średnica ringu sumo dohyo to 15. cm. Wygrywa ten robot, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza dohyo.

Minisumo
Tutaj obwiązują identyczne zasady jak w sumo - różnicę widać tylko w wymiarach robotów. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 10x10cm i wadze do 500g. Średnica ringu minisumo to 7. cm.

Microsumo
Tutaj obwiązują identyczne zasady jak w sumo i mini sumo, również tu kategoria różni się jedynie rozmiarami walczących robotów i ringu. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 5x5x5cm i wadze do 100g. Średnica ringu microsumo to 38,5 cm.

Nanosumo
Nanosumo, podobnie jak inne kategorie sumo, polega na tym, by wypchnąć przeciwnika poza dohyo. Roboty w tej kategorii również muszą być autonomiczne, jednak jest to najmniejsza z kategorii walczących robotów. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 2,5x2,5cm i wadze do 25g. Średnica ringu minisumo to 19,25cm.

Linefollower
W tej konkurencji roboty muszą przebyć trasę wyznaczoną przez czarną linie, umieszczoną na jasnej powierzchni. Główny obrys robota musi mieścić się na kartce papieru formatu A4. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.

Mircomouse
Zadaniem autonomicznego robota w kategorii micromouse jest jak najszybsze pokonanie labiryntu i dotarcie do jego środka. Do dyspozycji ma nieograniczoną liczbę prób mieszczących się w czasie 1. minut. Liczony jest najszybszy z przejazdów. Zarówno robot, jak i labirynt muszą spełniać określone wymagania. Labirynt jest kwadratem złożonym z 16x16 pól o wymiarach 18x18cm, natomiast robot nie może być większy w podstawie niż 168x168mm.

WABCO Freestyle
Uczestnicy mogą zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do robienia drinków, czy automatyczne żelazko. Kategoria ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, gdyż to własne ona w glosowaniu decyduje o tym, kto zwycięża.

Oficjalna strona zawodów www.roboticarena.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)