Zobacz jak wyglądał pierwszy Windows

Zobacz jak wyglądał pierwszy Windows
Źródło zdjęć: © microsoft.com

Zobacz jak wyglądał pierwszy Windows

W miniony weekend swoje 25 urodziny obchodził Microsoft Windows. 20 listopada 1985 roku firma Microsoft wydała swój pierwszy okienkowy interfejs – Windows 1.0. Co ciekawe, jego nadejście ogłoszono w miesięczniku Byte już w listopadzie 1982 roku. W ciągu ostatnich 25 lat Microsoft stał się jedną z najbogatszych firm na świecie. Obecnie szacuje się, że system Windows zainstalowany jest na ponad 90% wszystkich komputerów.

1 / 8

Rok 1985 - wydanie pierwszej wersji Windows

Obraz
© microsoft.com

Windows 1.0 ukazał się 20 listopad 1985 roku. Mieścił się na dwóch dyskietkach typu DS, a do działania wymagał 256 kB pamięci RAM (512 kB jeśli użytkownik zamierzał jednocześnie uruchamiać więcej niż jeden program). Oferował 16-bitowe środowisko graficzne. Była to pierwsza próba wprowadzenia na rynek środowiska opartego na wielozadaniowym graficznym interfejsie użytkownika, przeznaczona dla platformy PC.

2 / 8

Lata 1987 - 1992: Windows 2.0 - 2.11

Obraz
© -

Następca edycji 1.0 ukazał się 1 listopad 1987 roku. Według opinii wielu użytkowników, Windows 2.0 wyglądem przypominał Mac OS. Jedną z głównych zmian było wprowadzenie zachodzących na siebie okien, a także (w późniejszym czasie) nowych ikon w stylu komputerów Mac. Zmiany te przyczyniły się do złożenia przez firmę Apple pozwu przeciwko Microsoftowi, o naruszenie praw autorskich. Nowością były również nowe nazwy dla operacji maksymalizacji i minimalizacji poszczególnych okien ("Iconize" i "Zoom" zostały zastąpione przez "Minimize" i "Maximize") oraz mechanizm wywoływania funkcji poprzez kombinacje klawiszy. W Windows 2.0 można było uruchomić pierwsze wersje programów Microsoft Word oraz Microsoft Excel. Ponadto na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej aplikacji niezależnych producentów.

Nie minął rok od premiery Windows 2.0, a Microsoft zaprezentował nowe środowiska: Windows/286 2.1 i Windows/386 2.1. Nowości posiadały wsparcie odpowiednio dla procesorów Intel 80286 i 80386. W marcu 1989 roku wydano Windows 2.11, który przyniósł zmiany w kwestii zarządzania pamięcią oraz optymalizacji szybkości drukowania. W nowej wersji dodano również sterowniki dla urządzeń PostScript.

3 / 8

Lata 1990 - 1994: Windows 3.0 - Windows NT

Obraz
© microsoft.com

22 maj 1990 roku Microsoft zaprezentował Windows 3.0. Posiadał odświeżony interfejs użytkownika oraz szereg usprawnień mających na celu lepsze wykorzystanie pamięci i procesorów Intel 80286 i 80386. Nowością była możliwość uruchamiania programów MS-DOS w oknie. Dodano również nową grę - Solitaire (pasjans). Był to ostatni system dający pełną zgodność z programami dla starszych wersji.

Windows 3.0 razem z kolejną wersją 3.1 osiągnął niewątpliwy sukces rynkowy. W ciągu pierwszych dwóch lat sprzedaży, Microsoft sprzedał około 10 milionów kopii. Lepsza wydajność, zaawansowana jak na ówczesne czasy grafika 16 kolorów oraz dopracowane ikony pozwalały użytkownikom odkryć nowe możliwości komputerów klasy 386 PC. To w Windows 3.0 po raz pierwszy zastosowano menadżery plików, programów czy drukarek. Oprogramowanie Windows oferowane było na dyskietkach w dużym pudełku, z dołączoną instrukcją użytkownika.

Popularność Windows 3.0 rosła wprost proporcjonalnie do ilości pojawiającego się oprogramowania, którego tworzenie miał usprawnić zestaw narzędzi dla programistów (SDK).

Po Windows 3.11 ukazało się rozszerzenie Workgroup, które wprowadziło obsługę sieci.

27 lipca 1993 roku ukazał się Windows NT, który całkowicie zmienił dotychczasowe podejście. Stał się on pierwszym samodzielnym 32-bitowym systemem operacyjnym Microsoftu. Platforma umożliwiała uruchomienie zaawansowanych programów.

4 / 8

Lata 1995 - 2001: Windows 95 - era Internetu

Obraz
© microsoft.com

24 sierpnia 1995 roku Microsoft zaprezentował swój najnowszy system operacyjny - Windows 95, będący połączeniem ulepszonego interfejsu użytkownika wywodzącego się z Windows 3.11 oraz systemu operacyjnego MS-DOS. Nowość w ciągu pięciu tygodni od premiery sprzedała się w rekordowej liczbie 7 milionów kopii. Sukces ten był rezultatem zakrojonej na szeroką skalę kampanii marketingowej. Podczas premiery Windows 95, na tle nowego przycisku "Start", jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej - The Rolling Stones, zagrał utwór "Start Me Up". Jak by tego było mało, w dniu premiery w Wielkiej Brytanii za darmo rozpowszechniana była gazeta The Times - oczywiście Microsoft zapłacił wydawcy za wszystkie rozdane egzemplarze.

Wraz z Windows 95 nastała era Internetu. Latem 1995 roku ukazała się pierwsza wersja przeglądarki Internet Explorer. Popularne stały się fax-modemy, strony WWW oraz poczta elektroniczna. Ogromny postęp nastał w dziedzinie gier komputerowych, multimediów czy aplikacji. Technologia Plug and Play znacznie ułatwiła instalację nowego sprzętu i oprogramowania.

W tamtym czasie Windows zdobył 80% rynku komputerów na świecie. Do uruchomienia Windowsi 95 wystarczył komputer z procesorem 386DX (zalecany 486), 4 MB pamięci RAM (8 MB RAM zalecane) oraz napęd dyskietek lub CD-ROM. Interfejs użytkownika dostępny był w 12 językach. To właśnie w wersji 95 po raz pierwszy wprowadzono menu Start, menadżer zadań, a także przyciski minimalizacji, maksymalizacji oraz zamknięcia wszystkich dostępnych okien.

Dnia 31 grudnia 2001 roku Microsoft zakończył udzielanie wsparcia technicznego dla Windows 95.

5 / 8

Lata 1998 - 2000: Windows 98/Me/2000

Obraz
© microsoft.com

25 czerwca 1998 roku ukazał się Windows 98. System w dużej mierze bazuje na poprzedniej wersji, wprowadzając obsługę wielu monitorów, poprawioną/dodaną obsługę USB, MMX, AGP,a także usługę Windows Update. Ciekawostką była przeglądarka internetowa zintegrowana z interfejsem użytkownika. 10 czerwca 1999 roku ukazał się dodatek (SE) wprowadzający możliwość udostępniania połączenia internetowego, funkcję wielu użytkowników oraz obsługę napędów DVD-ROM. W trakcie prezentacji wersji beta Windows 98 na targach COMDEX, na ekranie komputera pokazał się niebieski ekran śmierci - wyjątek krytyczny, spowodowany dziurą w systemie. Bill Gates w tej sytuacji dodał humorystyczny komentarz: "_ Zdaje się, że to właśnie dlatego jeszcze nie wypuściliśmy Windows 98 na rynek _", a do dalszej prezentacji wykorzystano inny komputer. Następcą systemu Windows 98 jest system Windows Millennium Edition.

14 września 2000 roku swoją premierę miał Windows Me. System skierowany był do domowego użytku. Kontrowersyjną zmianą w stosunku do wersji 98 okazało się ukrycie dostępu do DOS-u w trybie rzeczywistym - można było go przywrócić za pomocą specjalnych łatek. Pomimo kilku innowacji, takich jak mechanizm przywracania systemu, Windows Me nie został odniósł spodziewanego sukcesu.

7 lutego 2000 roku wydany został Windows 2000. Było to coś więcej niż nowa wersja NT Workstation 4.0. Windows 2000 Professional w założeniu miał wyprzeć z rynku komputerów biznesowych i laptopów starsze systemy Windows, takie jak 95 czy 98. Oferował wsparcie dla nowych urządzeń, włączając zaawansowany sprzęt sieciowy (w tym bezprzewodowy), urządzenia USB, IEEE 1394 czy podczerwieni.

6 / 8

Lata 2001- 2005: Windows XP

Obraz
© microsoft.com

25 października 2001 roku Microsoft zaprezentował nowy system operacyjny oparty na jadrze NT - Windows XP. Wersja Home była oficjalnym następcą Windowsa Me, z kolei wersja Professional zastąpiła Windowsa 2000. Nazwa nowego systemu pochodzi od angielskiego słowa "experience", które w dosłownym tłumaczeniu oznacza przeżycie, doznanie.

7 / 8

Lata 2006 - 2008: Windows Vista

Obraz
© microsoft.com

Windows Vista - najnowsza edycja systemu Windows firmy Microsoft (do 22 lipca 2005 znany był jedynie pod nazwą kodową Longhorn). Następca systemu Windows XP. Hasło reklamowe systemu to Clear, Confident, Connected, czyli Przejrzysty, Pewny, Połączony. W lipcu 2008 Windows Vista był zainstalowany na 16,93% komputerów na świecie, natomiast w Polsce w okresie 22 - 28 lipca 2008 udział wynosił 8,1%

Windows Vista jest reklamowany przez Microsoft jako wydajniejszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla użytkownika.

Windows Vista jest dostępny w ośmiu edycjach - wszystkich, z wyjątkiem Windows Starter 2007, w wersjach 32- i 64-bitowej. Wszystkie edycje systemu (z wyjątkiem Enterprise) mają taki sam nośnik DVD, a edycję zgodną z zakupioną wersją wybiera się podczas instalacji.

Windows Vista zawiera 3 rodzaje interfejsu: Windows Aero, Windows Basic i interfejs klasyczny. Windows Aero zawiera trójwymiarowe efekty, takie jak: przełączanie się między aplikacjami - Windows Flip 3D, następca klasycznego przełączania Alt+Tab oraz animacja minimalizacji i maksymalizacji otwartych okien podobna do tej znanej z Mac OS X. Aero Glass dodatkowo sprawia wrażenie gładkości i przezroczystości interfejsu.

8 / 8

Rok 2009: Windows 7

Obraz
© microsoft.com

O Windows 7 (początkowo nadano mu nazwę kodową Blackcomb; w roku 2007 ogłoszono nazwę kodową Windows 7, wkrótce potem oznajmiono, iż pod tą nazwą system ukaże się również oficjalnie) świat po raz pierwszy usłyszał w lutym roku 2000. Nazwa ta była początkowo przeznaczona dla następcy Microsoft Windows XP, który miał zostać wydany pod koniec roku 2002. 7 planowany był w wersjach serwerowej oraz dla stacji roboczych, jednakże w sierpniu roku 2001 wydanie tego systemu zostało przesunięte na lata 2003 - 2004, a następcą Microsoft Windows XP oficjalnie został Microsoft Windows Vista, określany wtedy nazwą kodową Longhorn.

System okazał się na tyle dużym sukcesem, że Microsoft już zapowiedział odejście od wsparcia technicznego dla Windows Vista w niedługiej przyszłości. Najwyraźniej komputerowy gigant chce zapomnieć o nieudanym projekcie. Warto również wspomnieć, że pojawiają się już pierwsze wiadomości dotyczące systemu Windows 8.

urodzinymicrosoftoprogramowanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (146)