Zobacz, jak ogromna kopuła przykrywa zniszczony reaktor w Czarnobylu
Przy budowie nowego sarkofagu reaktora elektrowni pracowało 10 tys. pracowników z 30 krajów. Budowa odbywała się obok elektrowni i po zakończeniu prac nasunięto nową konstrukcję na istniejący już sarkofag. A osłonę nasuwano za pomocą 224 podnośników hydraulicznych przez dwa tygodnie.
01.12.2016 | aktual.: 01.12.2016 13:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osłona elektrowni w Czarnobylu ma 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości. Cała konstrukcja waży 36 tys. ton i według przewidywań, będzie pełnić swoją funkcję przez co najmniej sto lat.
Nowe zabezpieczenie kosztowało 1,5 mld euro i powstało dzięki datkom ponad 40 państw. Wśród darczyńców była m.in. Polska, która w 2011 roku przekazała na Fundusz Czarnobylski 1,5 mln euro. Finansowaniem przedsięwzięcia zarządzał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który wsparł je większą kwotą niż którykolwiek z pozostałych darczyńców. Następnym krokiem jest rozebranie, znajdującego się pod kopułą, zniszczonego reaktora i zutylizowanie niebezpiecznych materiałów. Może to kosztować wielokrotnie więcej niż budowa nowego sarkofagu.