Znalazł ponad 600 sztuk amunicji. Wyjaśniamy, jakie to naboje

Znalazł ponad 600 sztuk amunicji. Wyjaśniamy, jakie to naboje

Amunicja znaleziona w budynku gospodarczym
Amunicja znaleziona w budynku gospodarczym
Źródło zdjęć: © Policja
10.10.2022 13:50, aktualizacja: 10.10.2022 21:27

Mieszkaniec Zwierzyńca postanowił posprzątać budynek gospodarczy w gminie Zamość. W takich sytuacjach łatwo znaleźć wiele zapomnianych, ciekawych przedmiotów. Jednak ponad 600 sztuk ponad stuletniej amunicji to dość niecodzienne znalezisko.

Na znaleziska z czasów wojen światowych można się natknąć dość często, mimo upływu wielu lat. Zazwyczaj słyszy się o odkryciach dokonanych w lasach, gdzie amunicja latami mogła skrywać się pod powierzchnią ziemi. Znacznie rzadziej do takich znalezisk dochodzi w budynkach.

Sytuacja taka spotkała jednak mieszkańca Zwierzyńca. Policja poinformowała o tym, jak doszło do odnalezienia amunicji. Mężczyzna odnalazł 647 sztuk naboi, które były wysypane do wiadra. Na to nietypowe znalezisko natknął się podczas wykonywania prac porządkowych w budynku gospodarczym.

Policja poinformowała, że mamy do czynienia z amunicją kalibru 7,9 mm, która pochodzi z czasów drugiej wojny światowej. W rzeczywistości mogą być to starsze naboje o nieco innych parametrach.

Z opublikowanego przez policję zdjęcia możemy wnioskować, że mamy do czynienia z mieszanką naboi ostrołukowych i tępołukowych. Te drugie nie były w powszechnym użyciu w trakcie II wojny światowej.

Nie ma też jasności, jaki jest dokładny kaliber odnalezionej amunicji. Możliwe, że mamy tu do czynienia z nabojami 7,92 x 57 mm Mauser, które występowały w wersji tępołukowej i ostrołukowej. Początkowo nabój był wyposażony w pocisk tępołukowy o średnicy 8,02, a w 1905 r. dokonano modernizacji i wyposażono go w pocisk ostrołukowy o średnicy 8,2 mm.

Możliwe też, że wśród odnalezionych naboi jest wykorzystywana przez austriacką armię amunicja 8 x 50 mm R Mannlicher. Wprowadzono ją do użytku w 1867 r., a w późniejszych altach przechodziła ona kolejne modernizacje.

Odnalezione w gminie Zamość naboje były jednak w złym stanie. Ząb czasu nadgryzł je mocno i całość była wyraźnie skorodowana. Z tego powodu trudno dokładnie stwierdzić, z jakiego rodzaju amunicją miał do czynienia mężczyzna. Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy - całość miała zostać zneutralizowana na poligonie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)