Zmodernizowany T-64BW. Trwają testy na Ukrainie

Zmodernizowany T‑64BW. Trwają testy na Ukrainie

Zmodernizowany czołg
Zmodernizowany czołg
Źródło zdjęć: © Ukroboronprom
Marcin Hołowacz
10.02.2022 14:31

Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo zbrojeniowe Ukroboronprom informuje, że testy czołgu w zmodernizowanej wersji T-64BW model 2022 są realizowane przez Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Maszyn im. Morozowa.

T-64BW model 2022 został opracowany na zlecenie ukraińskiego resortu obrony. Pojazd powinien stanowić odpowiedź na wyzwania współczesnego pola walki. Ponadto istotnym celem jest osiągnięcie konstrukcji efektywnej pod względem kosztów.

Jakie modyfikacje naniesiono w T-64BW?

W nowym wariancie znalazło się miejsce dla nowoczesnych urządzeń obserwacyjno-celowniczych z kamerami termowizyjnymi. W nowej wersji doszło także do wymiany radiostacji na cyfrowe. Jest system ochrony zewnętrznych zbiorników paliwa oraz zmodyfikowany układ paliwowy. Na wieży są gumowe nakładki, natomiast ochroną tylnej części kadłuba jest ekran listwowy.

Wymiana związana z nowymi środkami łączności ma się przełożyć na spełnianie standardów NATO. Warto dodać, że na opublikowanych zdjęciach wykonanych podczas prób nie widać pancerza reaktywnego oraz listwowego.

Karabin wielkokalibrowy Snipex Laska K-2 został zamontowany na kopule dowódcy, a jest to broń produkcji ukraińskiej na naboje 12,7x108 mm. Jeżeli chodzi o zasięg skutecznego ognia, będzie to dystans 2 km.

Nowy wariant został stworzony na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy. Przy okazji warto dodać, że jak zauważa ZBiAM, jest to już kolejna modyfikacja T-64BW przeprowadzona przez Ukrainę.

Źródło: Ukroboronprom

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie