Zmieniające kolor szyby w zasięgu ręki. Szansa na nowe wyśtwielacze
Trzy cienkie naniesione na szkło warstwy elektrochromowych polimerów, połączone w jeden układ tworzą szybę, która pod wpływem prądu elektrycznego zmienia kolor. Nowy wyświetlacz może zabarwiać się na różne odcienie kolorów (zieleni i niebieskiego) oraz na biało i czarno. Tego typu materiał może w przyszłości posłużyć do tworzenia wyświetlaczy, których nie będzie trzeba dodatkowo podświetlać - donosi "Chemistry of Materials".
21.10.2009 14:45
Polimery elektrochromowe, to związki chemiczne które zmieniają swoją barwę pod wpływem działania prądu elektrycznego.Dotychczasowe próby użycia tego typu materiałów do tworzenia wyświetlaczy poniosły klęskę, gdyż opracowane metody były bardzo drogie, przez co niekonkurencyjne w stosunku do dziś używanych technik tworzenia nowoczesnych wyświetlaczy.
Dzięki badaniom grupy naukowców z University of Florida, których prace koordynował profesor John Reynolds, sytuacja może znacząco ulec zmianie. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli kupić różne urządzenia, których wyświetlacze nie będą musiały być dodatkowo podświetlane świecącymi diodami, w tym różne elastyczne wyświetlacze, które mają być użyte przy produkcji zwijanych w rulon czytników np. e-book'ów.
Naukowcy zbudowali prototypowy wyświetlacz z trzech cienkich warstw różnych polimerów elektrochromowych, których bazą jest PPDT - ang. poly(3,4propylenedioxythiophene) , naniesionych za pomocą spray'a na trzy szklane płytki. Następnie szybki nałożono jedna na drugą i podłączono kontakty elektryczne, którymi do każdej z warstw elektrochromowych polimerów dostarczano energię elektryczną.
W zależności od napięcia i prądu jaki przepływał przez poszczególne warstwy oraz polimeru, którym pokryte były szybki, wyświetlacz zmieniał kolor z białego na czarny lub rozświetlał się różnymi odcieniami zieleni i niebieskiego.
Według autorów odkrycia, możliwość nanoszenia rozpylaczem polimerowych warstw elektrochromowych znacząco obniży koszty produkcji wyświetlaczy zbudowanych w tego typu technologii. Jednak by układ ten mógł zostać użyty w masowej produkcji, konieczne jest jego znaczące zminiaturyzowanie, nad czym obecnie pracują amerykańscy naukowcy