Zmień nawyki, bo zepsujesz komputer

Zmień nawyki, bo zepsujesz komputer
Źródło zdjęć: © chip.pl

24.11.2011 10:54

Sprawdź, jakich czynności powinieneś unikać

Oprogramowanie antywirusowe czasem nie wystarczy, jeśli świadomość użytkownika komputera jest znikoma.

_ - Utrzymanie bezpieczeństwa w sieci to więcej niż instalacja tylko kilku programów bezpieczeństwa. Dotyczy to również innych naszych zachowań, często nawyków, związanych z pracą na komputerze - _ mówi Ekspert G Data Software, Łukasz Nowatkowski. Dlatego, aby chronić siebie i swój komputer, bądź bardziej świadomy i zapoznaj się z listą najczęstszych czynności, których należy unikać:

1. Przeglądanie Internetu z domyślnie włączoną aplikacją JavaScript

Dzisiejsi hakerzy są bardziej skłonni do trzymania złośliwych plików w internecie. Mogą nawet dokonywać ciągłych aktualizacji tych plików przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi, omijając skanery antywirusów. Co w takim razie możemy zrobić? Wszystkie przeglądarki są równie podatne na złośliwe oprogramowanie oparte na sieci Web. Jednak wyłączenie JavaScript dla wszystkich stron, a pozostawienie tylko dla najbardziej zaufanych witryn, spowoduje, że przeglądania stron internetowych będzie dużo bezpieczniejsze. Ustawienia związane z obsługą JavaScript znajdziemy w Opcjach przeglądarki.

2. Korzystanie z programu Adobe Reader / Acrobat z ustawieniami domyślnymi

Adobe Reader jest od początku instalowany na większości komputerów i nawet jeśli go nie używasz, to po prostu sama jego obecność i ustawienia domyślne mogą wystawić komputer na niebezpieczeństwo. Luki w zabezpieczeniach Adobe Reader i Adobe Acrobat są czynnikiem, który najczęściej powoduje zawirusowanie komputera. Aktualizowanie produktów Adobe do najnowszych wersji jest konieczne, ale nie wystarczające. Aby korzystać z programu Adobe Reader (i Acrobat) bezpiecznie, trzeba wykonać kilka poprawek do ustawień.

3. Kliknięcie niechcianych linków w e-mailu lub komunikatorze internetowym

Szkodliwe lub fałszywe linki w e-mailach i komunikatorach są bardzo istotnym czynnikiem dla złośliwego oprogramowania. Czytanie e-maili w postaci zwykłego tekstu może pomóc w identyfikacji potencjalnie szkodliwych lub fałszywych linków. - Najlepszy sposób - radzi ekspert G Data Software - unikaj klikania linków w e-mailu lub komunikatorze bez zastanowienia, zwłaszcza jeśli nie znasz nadawcy.

4. Kliknięcie w pop-upy, które twierdzą, że komputer jest zainfekowany

Rogue skanery podszywają się wyglądem i formą wyglądając jak okienko programu antywirusowego lub innego oprogramowania zabezpieczającego. Działają w ten sposób, że pokazują w wyświetlanym oknie pop-up, że system użytkownika jest zainfekowany i konieczne jest natychmiastowe zakupienie pełnej wersji antywirusa. W ten sposób manipulują użytkownikiem. Unikanie infekcji jest proste - nie podążaj za fałszywymi oświadczeniami.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Pierwszy na świecie czytnik e-ksiażek z wyświetlaczem mirasol

5. Logowanie do konta z linku otrzymanego w e-mailu, na czacie lub w sieci społecznościowej

Nigdy, ale to przenigdy nie loguj się na swoje konto po przekierowaniu z linku otrzymanego w e-mailu, czacie lub w sieci społecznościowej. Jeśli jednak podążysz za linkiem podesłanym i dotrzesz do strony, która zobowiązuje cię do logowania, podejmij następujące działania:

- zamknij stronę,
- następnie otwórz nową stronę i odwiedź witrynę, używając wcześniej podanej zakładki lub wykorzystując znany dobry link

6. Nie stosowanie łatek bezpieczeństwa dla wszystkich programów

Istnieją dziesiątki usterek w systemie, które mogą ułatwiać dotarcie wirusów. I to nie tylko luki systemu Windows, musisz brać pod uwagę. Adobe Flash, Acrobat Reader, Apple QuickTime, Sun Java i grono innych drugoplanowych aplikacji zawiera wiele luk w zabezpieczeniach, które stanowią zagrożenie. Darmowy program pomaga szybko dowiedzieć się, które programy wymagają szybkiej reakcji i zabezpieczenia luk i jak to zrobić.

7. Nie korzystanie z oprogramowania antywirusowego

Wiele (prawdopodobnie zainfekowanych) użytkowników błędnie wierzy, że może uniknąć szkodliwego oprogramowania po prostu będąc sprytnym. Tkwią często w błędnym przekonaniu, że w jakiś sposób niebezpieczne złośliwe oprogramowanie zawsze prosi o pozwolenie, zanim zainstaluje się. Zdecydowana większość dzisiejszego złośliwego oprogramowania jest dostarczana po cichu, za pośrednictwem internetu, wykorzystując luki w programach. Oprogramowanie antywirusowe jest tym, co musisz mieć.

Oczywiście, niezaktualizowany program antywirusowy jest prawie tak samo zły jak jego zupełny brak. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe jest skonfigurowane do automatycznego sprawdzania aktualizacji tak często, jak program pozwoli lub co najmniej raz dziennie.

8. Nie korzystanie z zapory na komputerze

Niekorzystanie z zapory jest zbliżone do wychodzenia z domu i pozostawienia drzwi szeroko otwartych mieszkając przy ruchliwej ulicy. Jest kilka darmowych opcji firewall dostępnych obecnie na rynku - w tym wbudowana zapora w systemie Windows XP i Vista. Należy wybrać firewall, który oferuje ochronę zarówno przychodzących i (równie ważne) wychodzących informacji.

9. Wpadanie w pułapki manipulacyjne

Tak jak internet ułatwia nam funkcjonowanie w wielu obszarach życia, także ułatwia oszustom i przestępcom wykonywanie wirtualnych przestępstw - wpływając przez to na nasze prawdziwe finanse, bezpieczeństwo i spokój. Oszuści często wykorzystują smutno brzmiące historie lub obietnice szybkiego wzbogacenia się, aby wzbudzić gotowość do współpracy z nimi i uśpić naszą czujność. Zdrowy rozsądek jest jednym z najlepszych sposobów, aby uniknąć oszustw internetowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)