Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Kiedy i jak przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2020
Zmiana czasu 2020
Źródło zdjęć: © Pexels

27.09.2020 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak co roku, jesienią nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Do dnia, w którym to nastąpi, pozostało jeszcze kilka tygodni. Sprawdź, kiedy trzeba będzie przestawić zegarki o godzinę do tyłu. 

Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze ma miejsce w ostatnią niedzielę października, tak więc do tego dnia pozostało nam jeszcze kilka tygodni. W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 24 na 25 października 2020. Wtedy o godzinie 3:00 należy przesunąć wskazówki zegarka na 2:00. 

Kiedy wypada zmiana czasu?

Aby obliczyć, kiedy będzie trzeba przestawić zegarki, warto pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  • zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze przypada na ostatnią niedzielę października,
  • zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce zawsze w ostatnią niedzielę marca. 

Przypominamy, że w czasie zmiany z czasu letniego na zimowy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że będziemy spać godzinę dłużej. W marcu z kolei przestawiamy wskazówki zegara o godzinę do przodu.  

Zmiana czasu po raz ostatni? 

Zgodnie z zapowiedziami Parlamentu Europejskiego, w 2021 roku po raz ostatni przestawimy zegarki. Nie wiemy jednak, czy zmiana czasu z zimowego na letni będzie tą ostatnią, czy dopiero kolejna - z letniego na zimowy. 

Wiele osób zgadza się, że zmiana czasu nie jest konieczna, a przestawianie zegarków miało sens, gdy należało oszczędzać świecie. Dla dużej części społeczeństwa przestawianie zegarków jest problematyczne i często wiąże się z gorszym samopoczuciem. Naukowcy nie są jednak zgodni, czy zmiana czasu faktycznie wpływa na nasze zdrowie

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)