Złożony grafen może stworzyć tysiąc razy szybsze mikroprocesory

Złożony grafen może stworzyć tysiąc razy szybsze mikroprocesory

Grafenowe origami może przyczynić się do powstania nowej technologii mikroprocesorów
Grafenowe origami może przyczynić się do powstania nowej technologii mikroprocesorów
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
16.02.2021 18:45

Od momentu odkrycia grafenu naukowcy ciągle poznają jego właściwości. Teraz fizycy odkryli, że wielokrotnie złożone talfe tego materiału mogą być podstawą do budowy super szybkich mikroprocesorów.

W momencie odkrycia grafenu został on okrzyknięty materiałem przyszłości. Miał dać początek nowym produktom rodem z science-fiction. Z czasem okazało się, że choć właściwości grafenu są wyjątkowe, to możliwość jego zastosowania nie będzie aż tak szeroka, jak na początku się wydawało.

Najnowsze odkrycie zespołu fizyków z Uniwersytetu w Sussex w Wielkiej Brytanii może sprawić, że grafen stanie się przepowiadanym skokiem generacyjnym w technologii mikroprocesorów.

Warstwa grafenu z widocznymi, białymi załamaniami
Warstwa grafenu z widocznymi, białymi załamaniami

Naukowcy mówią o składaniu grafenu jak "nano-origami". W praktyce chodzi o wytworzenie załamań na powierzchni membrany, które zmieniają właściwości elektryczne materiału. Profesor Alan Dalton i dr Manoj Tripathi odkryli, że odpowiednio złożony grafen zachowuje się jak mikroprocesor, który jest 100 razy mniejszy od konwencjonalnego mikroprocesora na bazie krzemu.

Odkrycie może być znaczące nie tylko dla branży mikroprocesorów, ale dla całego świata, bo miejsc, w których komputery nie odgrywają istotnej roli, jest coraz mniej. Korzystając ze złożonego grafenu, jeśli metoda okaże się trwała i opłacalna, będzie można zmniejszyć i przyśpieszyć procesory w komputerach, tabletach, telefonach, samochodach, urządzeniach IoT i wprowadzić je tam, gdzie do tej pory ich nie było.

Dziedzia nauki "składania grafenu" i innych materiałów określanych jako dwuwymiarowe (grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla) nosi nazwę straintoniki od strain - napięcie lub naprężenie.

Dziedzina ta, chociaż nowa, daje nadzieje na łatwe i tanie tworzenie materiałów o pożądanych właściwościach. Bez potrzeby dodawania do grafenu innych materiałów proces jest efektywniejszy i prostszy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)