Złote zasady chłodzenia laptopa. Zobacz, jak poprawić wydajność
Problemy z przegrzewaniem to prawdziwa zmora laptopów, szczególnie nieco starszych modeli. Na szczęście większość prac związanych z czyszczeniem systemu chłodzącego można wykonać samodzielnie w domu.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Aby wszystkie podzespoły w laptopie pracowały na pełnych obrotach, muszą mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie. Zazwyczaj powinno się czyścić system chłodzący co dwa lata. W ten sposób możesz uchronić sprzęt przed przegrzewaniem i poważniejszymi zniszczeniami.
Uwaga na kurz
Jeśli chcesz, żeby twój laptop się nie przegrzewał, musisz przede wszystkim pomyśleć o regularnym i dokładnym czyszczeniu systemu chłodzącego. Część tych prac możesz wykonać samodzielnie bez obaw, że uszkodzisz delikatne komponenty komputera.
Za proces chłodzenia odpowiedzialny jest radiator oraz wentylator. Układ karty graficznej sprzętu jest połączony z radiatorem i transportuje do niego nadmiar ciepła, który z kolei jest ochładzany przez zimne powietrze zasysane z wentylatora. Niestety, z biegiem czasu otwory wentylacyjne i sam wentylator oblepia kurz, który skutecznie blokuje przepływ powietrza. Zabite otwory wentylacyjne można przeczyścić przy pomocy sprężonego powietrza.
Jeśli chcesz wyczyścić wentylator i radiator, konieczne będzie odkręcenie obudowy. Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia, musisz odłączyć kable zasilające łączące procesor oraz wentylator z baterią. Dopiero wtedy będzie można użyć sprężonego powietrza w taki sposób, by wymieść zanieczyszczenia na zewnątrz. Pryskanie powietrzem do wewnątrz może jedynie przesunąć kurz bliżej wentylatora, a co za tym idzie jeszcze bardziej pogorszyć pracę sprzętu. Jeżeli kłębki kurzu mocno trzymają się radiatora i wentylatora, konieczne będzie użycie pędzelka o miękkim włosiu antystatycznym.
Zwróć uwagę na stan pasty
Kolejnym problemem może być zła kondycja pasty termoprzewodzącej, która pomaga przekazywać ciepło z chłodzącego elementu do radiatora. W normalnych warunkach każda pasta działa bez zarzutu, jeśli jednak jest stara i przeschnięta, traci swoje właściwości, a co za tym idzie gorzej oddaje ciepło i sprawia, że wydajność układu graficznego znacznie spada. Przy wyborze pasty warto kierować się jak najlepszymi parametrami, gdyż jej jakość ma szczególne znaczenie przy zbijaniu temperatury.
Po zdjęciu radiatora należy dokładnie usunąć starą pastę przy pomocy patyczków lub gąbeczki delikatnie nasączonej alkoholem. Dopiero wtedy należy nałożyć nową pastę na procesor uważając, by nie przesadzić, nadmiar pasty nie powinien wylać się poza płytkę procesora.
Zainwestuj w dodatkowe chłodzenie
Jeśli mimo regularnych zabiegów czyszczących chłodzenie laptopa wciąż niedomaga, być może warto posiłkować się dodatkowym zewnętrznym systemem chłodzenia. Podkładki są niedrogie, a przy tym zapewniają bardziej komfortową pozycję laptopa. Droższe modele wyposażone są w wydajniejsze i cichsze wentylatory, które mają kilka stopni prędkości, dzięki czemu podczas mniej intensywnej pracy mogą pracować ciszej. Podkładka nie potrzebuje dodatkowego źródła prądu, działa po podłączeniu do portu USB. Jednocześnie kabel wyposażono w dodatkowe złącze, dzięki któremu podkładka nie blokuje slotu.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów