Złośliwe oprogramowanie szyfruje komputery Apple'a i żąda okupu

Złośliwe oprogramowanie szyfruje komputery Apple'a i żąda okupu

Złośliwe oprogramowanie szyfruje komputery Apple'a i żąda okupu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.03.2016 16:43, aktualizacja: 08.03.2016 08:51

OS X, czyli system operacyjny komputerów od Apple, z uwagi na swoją znacznie mniejszą popularność od Windows do tej pory nie był tak częstym celem ataków, jak system od Microsoftu. To się niestety zmienia, a pierwsze złośliwe oprogramowanie typu ransomware jest na to najlepszym dowodem.

Ransomware to szczególnie podły rodzaj złośliwego oprogramowania. Szyfruje ono nasze dane w sposób uniemożliwiający ich odczyt, a następnie żąda wpłacenia okupu na wskazane konto, jeżeli chcemy kiedykolwiek zyskać do nich dostęp. Do tej pory to zagrożenie występowało w wielu odmianach przede wszystkim na systemy Windows. Teraz się okazuje, że użytkownicy komputerów Apple'a z systemem OS X również są zagrożeni.

Niechciane oprogramowanie po raz pierwszy zostało wykryte 4 marca. Zostało nazwane przez twórców „KeRanger”. i wykorzystuje (najprawdopodobniej) wykradziony od jednego z programistów certyfikat bezpieczeństwa, dzięki któremu z łatwością się rozprzestrzeniał po kolejnych komputerach, ukrywając się w instalatorze aplikacji Transmission, klienta sieci torrent.

Twórcy tej aplikacji jak dotąd nie wyjaśnili czemu właśnie ona stała się pierwotnym źródłem infekcji. Umieścili tylko stosowne ostrzeżenie na swojej witrynie, a także opublikowali aktualizację aplikacji, która jest już pozbawiona niechcianego dodatku.

słk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)