Zlikwidują popularny kanał TVP?

Zlikwidują popularny kanał TVP?

Zlikwidują popularny kanał TVP?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
29.01.2014 10:27, aktualizacja: 29.01.2014 13:16

MSZ nie jest zadowolone z TVP Polonii jako kanału środowisk polonijnych;
rozważa uruchomienie nowego programu, pod roboczą nazwą TVP Polska - poinformowała wiceszef MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Sprzeciwia się temu rada programowa TVP Polonia.

O przyszłości TVP Polonia dyskutowano we wtorek w Senacie podczas posiedzenia komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Mówiono m.in. o celach polityki zagranicznej w kontekście medialnym, a także o finansowaniu TVP Polonia i ofercie tego kanału.

Pełczyńska-Nałęcz podkreślała, że intencją MSZ jest zwiększenie środków na media dla Polonii. "Chodzi jednak o to, by te środki spełniały swój cel. Nie jest obligacją ustawową MSZ finansowanie TVP Polonia, a finansowanie programów, skierowanych do Polonii za granicą. Te programy powinny być jak najwyższej jakości i odpowiadać celom priorytetowym polskiej polityki. TVP Polonia, na dziś, nie spełnia tych wymagań" - oceniła.

Zdaniem MSZ głównym niedostatkiem TVP Polonia jest minimalna ilość audycji, kierowanych do Polaków za granicą i zaniechanie funkcji związanych z integrowaniem środowisk polonijnych.

W 201. roku MSZ ma przeznaczyć na finansowanie polonijnej telewizji 6,5 mln zł; w 2013 roku było to 8 mln zł. Jak powiedziała wiceminister, informację o zmniejszeniu dofinansowania dla TVP Polonia przekazywała podczas rozmów z prezesem TVP Juliuszem Braunem. W ich trakcie zgłaszała zastrzeżenia co do jakości kanału, a także informowała, że kanał powinien odpowiadać jakościowo potrzebom polskiej polityki i odbiorców.

"MSZ mógłby ogłosić przetarg, jednak uznaliśmy - ze względu na misję publiczną i dotychczasową współpracę - że nie zrobimy tego. Proponujemy współpracę Telewizji Publicznej. Oczekujemy od TVP konkretnej ramówki, po wszelkich ustaleniach i wytycznych, i ze zdziwieniem muszę powiedzieć, że telewizja się +zawiesiła+; nie możemy otrzymać tej konkretnej informacji. Słyszymy natomiast, że nagle zabieramy pieniądze TVP Polonia" - podkreślała wiceminister, która zapewniła, że MSZ nadal jest zainteresowany współpracą z telewizją publiczną.

Ministerstwo - jak dodała - rozważa uruchomienie nowego kanału telewizyjnego, w miejsce TVP Polonia. Roboczą nazwą kanału jest TVP Polska. Koszt ramówki przekracza 2. mln zł.

Pełczyńska-Nałęcz mówiła, że zdaniem MSZ istnieje duża potrzeba dobrej, polskiej telewizji, dla jak najszerszego grona odbiorców, przede wszystkim w Europie Wschodniej. Na tym obszarze - kontynuowała - jest ogromny popyt na język polski, a dla MSZ miarą sukcesu jest zasięg tego medium. "To cel misyjny, nie komercyjny. Zależy nam, by ta telewizja zawierała najlepszy dobór programów z tych produkowanych przez TVP, by była to informacja bieżąca z tego, co dzieje się w Polsce, a także bieżące seriale i filmy, teatr telewizji. Chcemy, by te programy opatrzone były napisami w języku rosyjskim i angielskim" - dodała.

Zdaniem wiceminister w ramówce takiego kanału powinny znaleźć się programy poświęcone lokalnym środowiskom polonijnym. "Celem zasadniczym jest stworzenie telewizji nie polonijnej, ale telewizji polskiej dla Polonii z komponentem polonijnym, ale osadzonym lokalnie" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Plany ministerstwa spotkały się ze sprzeciwem członków rady programowej TVP Polonia. Jak oceniali - MSZ nie ma prawa ingerować w ramówkę, podkreślając, że zakrawa to na cenzurę. Zarzucali także niejasność kategorii "dobra telewizja".

Posłanka Joanna Fabisiak (PO), która zasiada także w radzie programowej TVP Polonia podkreślała, że kanał wyrobił sobie markę, realizuje swoją misję - informuje o bieżących wydarzeniach w kraju, emituje także seriale i filmy. Proponowała zmiany programowe. "Dlaczego od razu rewolucja? Może zacząć od małych reform? Wystarczą 2 miliony na dobry program nauczania języka polskiego. Dać pieniądze i zrobić dobry program dla dzieci, by dzieci polonijne w sposób nowoczesny mogły uczyć się języka" - mówiła.

"Jaką rolę, przy otwarciu nowego kanału, przewiduje MSZ dla TVP Polonii, zapisanej w ustawie o radiofonii i telewizji?" - pytała z kolei przewodnicząca komisji oraz członkini rady programowej TVP Polonia Barbara Borys-Damięcka (PO). Zapowiedziała także kolejne posiedzenie, na które zaproszenie ma otrzymać szef MSZ Radosław Sikorski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (334)