Ziemia. Pole magnetyczne się zmienia - już niedługo możemy odczuć konsekwencje
Nowe badania doprowadziły naukowców do istotnych wniosków w związku z przebiegunowaniem Ziemi. To, że zjawisko występuje regularnie, wiadomo było od dawna, jednak najnowsze odkrycie zaskoczyło badaczy.
16.08.2019 19:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z posiadaną obecnie wiedzą ziemskie pole magnetyczne odwraca się co kilkaset tysięcy lat. Ziemia w swojej historii doświadczyła tego wielokrotnie, ale badania w tej dziedzinie są bardzo młode. Istotne jest to, że naukowcy spodziewają się, że kolejne przebiegunowanie magnetyczne może nastąpić niebawem.
Ostatnia zmiana pola magnetycznego biegunów Ziemi miała miejsce ok. 770 tys. lat temu. Jak wynika z najnowszych badań, prowadzonych przez geologa Brada Singera z Uniwersytetu Wisconsin w Madison i jego zespół, proces trwał znacznie dłużej niż początkowo zakładano. Przebiegunowanie Ziemi mogło trwać co najmniej 22 tys. lat - wcześniej uważano, że zmiana biegunów magnetycznych trwała zaledwie kilkadziesiąt lat.
Singer wraz z zespołem poddali analizie przepływy lawy, osady oceaniczne i rdzenie lodowe Antarktydy oraz połączyli to z odczytami magnetycznymi i datowaniem radioizotopowych próbek lawy. Tym sposobem starali się odtworzyć pole magnetyczne Ziemi na przestrzeni ok. 70 tys. lat, koncentrując się na przebiegunowaniu Brunhes-Matuyama.
Badania wykazały, że sam proces trwał ok. 4 miesięcy, ale był poprzedzony długim okresem niestabilności, który trwał ok. 18 tys. lat. Dane potwierdziły dodatkowe odczyty z dna morskiego i rdzeni lodowych zawierających beryl. Większa ilość berylu jest wynikiem zwiększonego promieniowania, które dochodzi na Ziemię przez osłabioną przebiegunowywaniem atmosferę
Część naukowców zauważa, że zmiany w polu magnetycznym Ziemi już zachodzą. Powoli ulega ono osłabieniu i przemieszcza się, co jest elementem poprzedzającym zmianę biegunów magnetycznych planety. Chociaż wciąż brakuje nam dokładnych informacji, by przewidzieć, jak długi i kiedy faktycznie mogłoby nastąpić przebiegunowanie planety, to niewątpliwie oznaczałoby to chaos dla naszej cywilizacji.