Zgubiłem swój telefon - jak odzyskać numer i kontakt ze światem?

Zgubiłem swój telefon - jak odzyskać numer i kontakt ze światem?

Zgubiłem swój telefon - jak odzyskać numer i kontakt ze światem?
Źródło zdjęć: © LG
29.06.2016 10:58, aktualizacja: 13.07.2016 11:46

Nieszczęśliwe przypadki zdarzają się każdemu. Tak jak gubimy klucze od mieszkania, książki czy długopisy, tak czasem zdarza się nam zgubić telefon. To duża strata nie tylko z powodu dość wysokiego kosztu samego urządzenia. Czasem znacznie cenniejszy jest kontakt ze światem - nietrudno sobie wyobrazić, że czekamy na ważny telefon w sprawie pracy, wyniki egzaminów albo właśnie wymieniliśmy się numerami z sympatyczną nieznajomą / nieznajomym. Na szczęście nie wszystko jest stracone.

Utrata numeru, a dokładniej karty SIM, to też nie zawsze przypadek losowy. Wielu osobom udaje się „złamać”. kartę podczas częstego jej przekładania do różnych telefonów. Karty niszczone są także, wtedy, kiedy samodzielnie próbujemy je dociąć do mniejszego rozmiaru, który pasuje do nowego telefonu. Jeden niewłaściwy ruch ręką i karta odmówi posłuszeństwa. Historie o zjedzeniu karty SIM przez zwierzęta co jakiś czas goszczą na Facebooku, a i zapewne zna je każdy nauczyciel w szkole. Zdarzają się także kradzieże atrakcyjnych numerów.

Zanim dojdzie do nieszczęścia

Kluczem do odzyskania swojego numeru jest wcześniejsza rejestracja karty SIM. Wbrew obiegowej opinii to bardzo prosta czynność, która nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Przy okazji robienia zakupów w centrum handlowym warto odwiedzić salon swojego operatora i w ciągu chwili dokonać rejestracji. Jest ona oczywiście bezpłatna i żaden z telekomów nie ma prawa pobrać za tę czynność choćby złotówki. Nie musimy się też jakoś specjalnie przygotowywać –. wystarczy nasz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości oraz karta SIM, którą chcemy zarejestrować (a tę mamy przecież w swoim telefonie).

Po co rejestracja? Operatorzy bardzo dbają o ochronę swoich klientów i nigdy nie wydadzą duplikatu karty nieznanej im osobie. W teorii przecież każdy mógłby powiedzieć, że jest właścicielem jakiegoś numeru telefonu i zażądać nowej karty z takim numerem. Aby nikt nie wszedł w posiadanie naszego numeru, konieczne jest, by operator wcześniej wiedział, kto jest jego prawowitym właścicielem. Zdarzały się nawet sytuacje, że dochodziło do kradzieży kart z łatwymi i atrakcyjnymi numerami –. tak zwanych „złotych numerów”. Jeśli numer nie był zarejestrowany, to przestępcy mieli możliwość zarejestrowania go na siebie, a następnie odsprzedaży z dużym zyskiem.

Co ciekawe, właśnie teraz mamy najlepszy moment na dokonanie rejestracji. Z związku z uchwaleniem ustawy antyterrorystycznej operatorzy kuszą nas ciekawymi promocjami. Przykładowo, Orange każdemu, kto zarejestruje kartę do 1. sierpnia, podaruje w prezencie aż 1000 minut na połączenia do wszystkich sieci oraz 10 GB internetu – ot tak, za nic.

Wyrabiamy duplikat

Wyrobienie duplikatu jest stosunkowo proste i nie powinno zając więcej niż 1. minut. Zanim jednak wybierzemy się do salonu operatora, warto sprawdzić, czy dana placówka ma na stanie odpowiedni rodzaj karty. Pamiętajmy, że jest ich kilka rodzajów – miniSIM, microSIM i nanoSIM. Jeśli nie znacie rodzaju wystarczy model telefonu – obsługa na tej podstawie odszuka odpowiedni model karty.

W salonie potrzebny nam będzie jedynie dowód osobisty. Na podstawie naszych danych doradca klienta zweryfikuje, czy jesteśmy prawowitym właścicielem numeru i wyda nam nową kartę. Będzie miała ona nowy numer seryjny, jednak zostanie jej przypisany nasz stary numer telefonu. Nie musimy jej także ponownie rejestrować –. operator dokona już tego za nas. Czas aktywacji nowej karty to z reguły maksymalnie kilkadziesiąt minut – często jednak już po wyjściu z salonu nasz numer będzie aktywny. Koszt całej operacji? Nowa karta to wydatek około 25 zł.

Artykuł powstał we współpracy z Orange

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie