Zewnętrzne dyski magnetyczne z różnych półek cenowych. Pomieszczą wszystko, co zechcesz

Czasami dysk wbudowany w komputer nie wystarcza do magazynowania ważnych plików czy kopii zapasowych, a poza tym istnieje większe ryzyko utraty danych. Dlatego przenośny dysk zewnętrzny będzie idealnym rozwiązaniem. Prezentujemy tradycyjne, talerzowe modele z różnych półek cenowych.

Zewnętrzne dyski magnetyczne z różnych półek cenowych. Pomieszczą wszystko, co zechcesz
Źródło zdjęć: © iStock.com | michelangeloop
Sylwia Ścibak

Dla kogo dysk zewnętrzny?

Przenośny dysk zewnętrzny przydaje się przede wszystkim wtedy, kiedy istnieje potrzeba magazynowania dużej ilości danych w innym miejscu niż na wirtualnej chmurze czy w pamięci masowej komputera. Dyski zewnętrzne bywają znacznie lepszym rozwiązaniem od pendrive'ów, bo mogą przechowywać kopie zapasowe wielu systemów operacyjnych czy materiałów multimedialnych w wysokiej jakości. Zabezpieczenie kopii danych na dysku przenośnym jest świetnym rozwiązaniem i przydaje się wtedy, kiedy dysk wewnętrzny trzeba sformatować na nowo, a system operacyjny zainstalować ponownie.

Główną zaletą dysków zewnętrznych jest oczywiście to, że są mobilne. Dlatego przydają się wtedy, kiedy trzeba udostępniać swoje pliki (np. prezentacje, filmy, fotografie) na różnych komputerach w wielu różnych miejscach. Urządzenia te są na tyle cienkie i lekkie, że bez problemu zmieszczą się w torbie podróżnej, w torebce czy w plecaku.

Obraz
© Materiały prasowe

Zewnętrzne dyski magnetyczne – co się liczy?

W wyborze mobilnych dysków magnetycznych liczy się przede wszystkim pojemność (prócz oczywiście ceny). Na rynku znajdziemy obecnie zarówno dyski o malutkich pojemnościach (np. 32 GB), jak i dyski o pojemnościach dochodzących nawet do 8 TB. Tu kwestia wyboru jest bardzo indywidualna i zależy od tego, jakie dane chcemy magazynować i ile miejsca teoretycznie zajmą w dłuższym czasie użytkowania. Dyski o bardzo dużych pojemnościach mogą pełnić rolę domowych chmur, w których cała rodzina będzie przechowywać swoje pliki.

Warto też zwrócić uwagę na rozmiar dysku. W standardzie znajdują się modele 2.5-calowe oraz 3.5-calowe. Dyski 2.5-calowe są małe, lekkie, dość ciche i przede wszystkim nie potrzebują dodatkowego zasilania. Dyski 3.5-calowe są głośniejsze i z reguły potrzebują dodatkowego zasilania, jednak dysponują większymi pojemnościami i nadają się często jako stacjonarne magazyny danych.

W przypadku dysków talerzowych liczy się również typ interfejsu, który wpływa na szybkość kopiowania danych. To liczy się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy przenosić naprawdę dużo plików o bardzo dużych rozmiarach, a w naszym komputerze brakuje standardu USB 3.0. Dlatego warto wybierać dyski właśnie z USB 3.0. Prócz tego nie należy zapominać o prędkości obrotowej, która wpływa na szybkość odczytu danych. Lepsze będą oczywiście dyski, które mają 7200 obrotów na minutę.

Dyski talerzowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne o wiele bardziej niż dyski SSD, dlatego warto też zwrócić uwagę na jakość obudowy i zabezpieczenia, np. czujnik spadania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)