Zeskanują twarze wszystkich Polaków w ciągu... sekundy

Zeskanują twarze wszystkich Polaków w ciągu... sekundy
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.03.2012 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia rozpoznawania twarzy ma swoje dobre i złe strony. Dobrych możemy doświadczać przy okazji robienia zdjęć aparatami cyfrowymi i kiedy (odpukać) policja poszukuje jakiegoś przestępcy. Złe są równie oczywiste – wystarczy, że przed monitorem usiądzie nieodpowiednia osoba i już jest problem. Nie będę nawet poruszał kwestii związanych z naszą prywatnością.

Oprogramowanie opracowane przez Hitachi Kokusai Electric pozwala osiągnąć wynik 3. milionów skanów na sekundę, ponieważ twarze rozpoznawane są już podczas nagrywania, co oznacza, że przebicie się przez dziesiątki godzin nagrania w poszukiwaniu konkretnej twarzy jest tylko kwestią znalezienia odpowiedniego wpisu w bazie danych.

System ma jednak swoje ograniczenia. Jest w stanie rozpoznać twarze, które odchylone są od kierunku w którym zwrócona jest kamera tylko o 3. stopni w pionie i w poziomie, a twarz na nagraniu musi wyć większa niż 40 x 40 pikseli. Hitachi planuje udostępnić swoje oprogramowanie już w przyszłym roku. Choć na pewno przyczyni się ono do złapania kilku osób, jego możliwości są jednak trochę przerażające.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)