Zdjęcie robić każdy może

Zdjęcie robić każdy może

Zdjęcie robić każdy może
Źródło zdjęć: © IDG.pl
19.05.2010 12:15

W dobie fotografii cyfrowej zrobienie zdjęcia to dopiero początek. Nawet zwykłą, rodzinną fotkę przy odpowiedniej obróbce można zamienić w małe dzieło sztuki. Podpowiadamy, jakie możliwości dają dostępne za darmo programy edytorskie i jak na dłużej zatrzymać efekty naszej pracy

Zanim nastała era fotografii cyfrowej zawansowana edycja zdjęć zarezerwowana była wyłącznie dla profesjonalistów. Obecnie obróbką fotografii może zająć się każdy, nawet początkujący amator fotografii. Do wyboru jest wiele aplikacji –. nie tylko komercyjnych, takich jak Adobe PhotoShop, czy Corel Photopaint, ale także zupełnie darmowych, które w wielu przypadkach w niczym im nie ustępują.

Obraz

Co, dla kogo?

Wybór konkretnego programu zależy od osobistych preferencji i efektów, które chcemy uzyskać. Jedne programy są wyspecjalizowane, jak np. CleanSkinFX (pozwala usunąć ze skóry fotografowanych osób wszelkie niedoskonałości przy jednoczesnym zachowaniu innych szczegółów), czy The Panorama Factory (umożliwia połączenie kilku fotografii w jedną imponującą panoramę). Są także prawdziwe „kombajny”, których poziom zawansowania pozwala nawet na bardziej profesjonalne zastosowania. Do najbardziej znanych należy Gimp, czyli GNU Image Manipulation Program, który nie ustępuje w niczym drogim, komercyjnym rozwiązaniom. Umożliwia pracę na warstwach, zakładanie ścieżek, antyaliasing (wygładzanie krawędzi), przycinanie i skalowanie obrazu, łączenie go z tekstem, nakładanie efektów, a nawet tworzenie animacji. Ciekawą propozycją jest również Photoscape. Nie oferuje on wprawdzie aż tylu zawansowanych funkcji, co Gimp, ale skutecznie łączy stosunkowo duże możliwości z prostotą obsługi. Do popularnych darmowych programów
graficznych należą także m.in. PhotoFiltre, Paint.NET, PhotoPlus, Ultimate Paint LE, Paint STAR, Picasa, Photo-Brush, VCW VicMan's Photo Editor. Obrobione i przygotowane do druku zdjęcie musimy jeszcze wydrukować. Najlepiej do celu nadają się specjalistyczne papiery fotograficzne. Wysokiej jakości papier fotograficzny oferują już nie tylko producenci drukarek. Przykładem może być firma Black Point, producent alternatywnych materiałów do druku, która wprowadziła do swojej oferty papier fotograficzny, który z powodzeniem nadaje się do domowych zastosowań, a na dodatek pozwala obniżyć koszty druku.

Opcja dla zaawansowanych

Możliwości zastosowania programów do obróbki zdjęć są tak naprawdę nieograniczone. Mając w domu odpowiedni program, drukarkę i papier fotograficzny, możemy przygotować oryginalny album ze zdjęciami, wyretuszowany portret w rozmiarze A4 (w sam raz do umieszczenia na ścianie) lub pocztówkę, jakiej nie ma nikt inny. W charakterze prezentu można przygotować też zaskakujący fotomontaż np. okładkę znanego pisma z wystylizowanym zdjęciem obdarowanej osoby. Lista praktycznych zastosowań okazuje się ograniczona jedynie pomysłowością autora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)