Zderzenie dwóch gwiazd źródłem złota i platyny na Ziemi

Skąd na Ziemi wzięły się najcięższe pierwiastki, w tym złoto czy platyna? Okazuje się, że możemy zawdzięczać je zderzeniu dwóch gwiazd neutronowych, do którego doszło 4,6 mld lat temu.

Zderzenie dwóch gwiazd źródłem złota i platyny na Ziemi
Źródło zdjęć: © 123RF
Adam Bednarek

Do takiego wniosku doszli naukowcy Columbia University i University of Florida. Jak czytamy na portalu "Nauka w Polsce", badacze przeanalizowali skład meteorytów z komputerowymi symulacjami Drogi Mlecznej.

Z analizy wynika, że ok. 100 mln lat przed powstaniem Układu Słonecznego doszło do wspomnianej kolizji. To właśnie zderzenie dwóch gwiazd neutronowych stało się źródłem 0,3 proc. obecnych na Ziemi najcięższych pierwiastków. W tej grupie znajdziemy złoto, platynę, uran oraz jod.

Co stałoby się, gdyby do podobnego wydarzenia doszło obecnie? Jako że kolizja miała miejsce 1000 lat świetlnych od obłoku gazu, z którego Układ Słoneczny powstał, to była stosunkowo niedaleko. Według naukowców podobne zderzenie sprawiłoby, że promieniowanie wpłynęłoby na całe nocne niebo.

Czytaj też: Wenus nie jest najbliższą planetą Ziemi. Rewolucyjne badanie naukowców

Inny wybuch ogromnej gwiazdy spowodował, że do naszego układu dotarł meteoryt starszy niż Układ Słoneczny. Eksperci sądzą, że może mieć więcej niż 4,5 miliarda lat. Po raz pierwszy w historii znaleziono tak stary obiekt na naszej planecie. Zawarty w nim pył kosmiczny jest starszy nawet niż Słońce.

Zobacz też: Lunares - kosmiczna baza w Polsce

wiadomościukład słonecznyzłoto

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)