Zbliżają się manewry Zapad-2021. Rosjanie ćwiczą desant na Bałtyku

Zbliżają się manewry Zapad-2021. Rosjanie ćwiczą desant na Bałtyku

Zbliżają się manewry Zapad-2021. Rosjanie ćwiczą desant na Bałtyku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Vitaly Nevar
Adam Gaafar
08.09.2021 10:06

Rosjanie od kilku tygodni ćwiczą operacje desantowe w obwodzie kaliningradzkim i na Morzu Bałtyckim – podaje serwis Defence24.pl. Wzrostu aktywności rosyjskich jednostek w pobliżu polskich granic należy spodziewać się już w piątek 10 września wraz z rozpoczęciem manewrów Zapad-2021.

W ub. miesiącu do obwodu kaliningradzkiego przybyli żołnierze z 61. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Północnej, którzy wzmocnili stacjonującą w Bałtyjsku 336. Brygadę Piechoty Morskiej. Defence24.pl podaje, że jednostka ćwiczyła na Bałtyku przez całą drugą połowę sierpnia. "Piechota morska Floty Bałtyckiej w obszarze Bałtyjsk-Chmielewka ćwiczy w zasadzie nieustannie" – czytamy na łamach serwisu.

 Jak informują lokalne rosyjskie media, 12 sierpnia 61. Brygada nazywana zwyczajowo "Sputnikiem" (od nazwy obszaru, w którym stacjonuje) przeprowadzała desant na poligonie Chmielewska. "Sputnik znajduje się na pokładzie dużego statku desantowego. (…) Czarne berety przybyły w ten region, aby podczas ćwiczeń udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności w lądowaniu pojazdów opancerzonych na niewyposażonym wybrzeżu" – czytamy na łamach "Vesti Kaliningrad". Portal podkreśla, że desant został przeprowadzony sprawnie, a komenda wystawiła żołnierzom ocenę "dobrą".

Defence24.pl wyjaśnia, że we wspomnianych ćwiczeniach brała udział zbiorcza kompania floty bałtyckiej i północnej. Lądowanie odbywało się natomiast z pokładu okrętu desantowego "Mińsk" oraz dwóch poduszkowców "Zubr". Serwis podaje także, że 28 sierpnia "150 morpiechów kirkeneskiej brygady wzięło udział w szkoleniu na kompleksie treningowym w ramach przygotowania powietrznodesantowego".

 Manewry Zapad-2021

W manewrach Zapad-2021, które rozpoczynają się już 10 września, weźmie udział ok. 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców oraz 760 jednostek sprzętu. Ćwiczenia odbędą się na terenie Rosji oraz Białorusi i potrwają do 16 września. Część z nich zostanie przeprowadzona na poligonach w obwodzie brzeskim, w tym w pobliżu granicy z Polską.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie