ycipk-4814rq

Zbliża się noc spadających gwiazd. Gdzie i jak oglądać Perseidy?

Już w połowie sierpnia wystąpi piękne i powtarzające się co roku zjawisko - Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Warto przygotować się do tego wydarzenia. Astronomowie uważają, że w tym roku może być wyjątkowo spektakularne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbliża się noc spadających gwiazd. Gdzie i jak oglądać Perseidy?
(Fotolia)
ycipk-4814rq

Zacznijmy od tego, czym spadające gwiazdy tak naprawdę są.

Co to są Perseidy

- Perseidy powszechnie nazywane są spadającymi gwiazdami, choć z gwiazdami mają niewiele wspólnego - tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca portalu "Z głową w gwiazdach". - Tak naprawdę to meteory, drobinki materii wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez kometę Swift-Tuttle. Każdego roku Ziemia przecina tor tej komety, a meteory, wpadając w atmosferę, spalają się i w rezultacie widzimy szybki błysk.

ycipk-4814rq

Kiedy oglądać Perseidy?

Perseidy powinny być widoczne już od połowy lipca do końca sierpnia, ale jak każde zjawisko, także to ma swoje apogeum. Przypada ono na noc z 12 na 13 sierpnia.

- Średnio każdego roku widzimy około 100 zjawisk na godzinę - mówi Wójcicki.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną PAP
Podziel się
ycipk-4814rq

Gdzie oglądać Perseidy?

Można oglądać je w mieście, choć oczywiście będzie tam widoczność słabsza niż poza nim. Najlepszymi miejscami do obserwacji są więc tereny oddalone od dużych aglomeracji. Aby najlepiej zobaczyć zjawisko, należy unikać lamp, neonów i innych źródeł światła. Do obserwacji nie są potrzebne żadne narzędzia - teleskop i lornetkę spokojnie można zostawić w domu. Karol Wójcicki stwierdził, że po prostu należy się wygodnie usadowić i patrzeć na wschód.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4814rq

ycipk-4814rq
ycipk-4814rq