Trwa ładowanie...

Zaskakujące odkrycie naukowców. Pod Grenlandią płynie gigantyczna rzeka

Naukowcy, badając podłoże skalne pod Grenlandią, odkryli, że może znajdować się tam rzeka o długości 1600 km. Z powodu jej nieobecności na powierzchni, badacze nazwali ją "Mroczną rzeką".
Share
Grenlandia kryje wiele tajemnic.
Grenlandia kryje wiele tajemnic. Źródło: flickr.com
d3jeonz

Pod zamarzniętą pokrywą Grenlandii rozciąga się dolina o długości ok. 1600 km. Naukowcy podejrzewają, że może ona zawierać podziemną rzekę, która transportuje wodę z centralnej Grenlandii na wybrzeże.

– Już w przeszłości, samoloty, które przelatywały nad Grenlandią, mapowały skalistą dolinę pod lodem, ale ich zasięg pozostawiał wtedy luki – powiedział Christopher Chambers, badacz z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido.

Czytaj też: NASA pokazała, jak szybko topnieją lodowce. Naukowcy zaniepokojeni [Wideo]

d3jeonz

Symulacja rzeki

Żeby dowiedzieć się, co czai się pod powierzchnią wyspy, Chambers i jego zespół, stworzyli symulacje różnych głębokości doliny. Następnie poprzez modelowanie sprawdzili w jaki sposób lód z powierzchni lodowca może roztopić się i dostać do niższych warstw wyspy, tworząc niewidoczną rzekę.

Analizy pokazały, że dno doliny było bardzo równe na głębokości 300 i 500 metrów. Kiedy naukowcy przeprowadzili symulację spływania wody z powierzchni do doliny, okazało się, że woda zaczęła płynąć wzdłuż jej podstawy. Wody było wystarczająco dużo, żeby płynęła od centrum Grenlandii aż do wybrzeża.

– Jeśli w końcu osiągnie głębokość 500 metrów woda płynie całą doliną i tworzy ścieżkę o długości 1600 km – powiedział Chambers.

Czytaj też: Grenlandia musi wybudować nowe lotnisko. Obecne dewastują zmiany klimatu

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów