Trwa ładowanie...
dkouxhf

Zaskakujące odkrycie naukowców. Pod Grenlandią płynie gigantyczna rzeka

Naukowcy, badając podłoże skalne pod Grenlandią, odkryli, że może znajdować się tam rzeka o długości 1600 km. Z powodu jej nieobecności na powierzchni, badacze nazwali ją "Mroczną rzeką".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grenlandia kryje wiele tajemnic.
Grenlandia kryje wiele tajemnic. (flickr.com)
dkouxhf

Pod zamarzniętą pokrywą Grenlandii rozciąga się dolina o długości ok. 1600 km. Naukowcy podejrzewają, że może ona zawierać podziemną rzekę, która transportuje wodę z centralnej Grenlandii na wybrzeże.

– Już w przeszłości, samoloty, które przelatywały nad Grenlandią, mapowały skalistą dolinę pod lodem, ale ich zasięg pozostawiał wtedy luki – powiedział Christopher Chambers, badacz z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido.

Czytaj też: NASA pokazała, jak szybko topnieją lodowce. Naukowcy zaniepokojeni [Wideo]

dkouxhf

Symulacja rzeki

Żeby dowiedzieć się, co czai się pod powierzchnią wyspy, Chambers i jego zespół, stworzyli symulacje różnych głębokości doliny. Następnie poprzez modelowanie sprawdzili w jaki sposób lód z powierzchni lodowca może roztopić się i dostać do niższych warstw wyspy, tworząc niewidoczną rzekę.

Analizy pokazały, że dno doliny było bardzo równe na głębokości 300 i 500 metrów. Kiedy naukowcy przeprowadzili symulację spływania wody z powierzchni do doliny, okazało się, że woda zaczęła płynąć wzdłuż jej podstawy. Wody było wystarczająco dużo, żeby płynęła od centrum Grenlandii aż do wybrzeża.

– Jeśli w końcu osiągnie głębokość 500 metrów woda płynie całą doliną i tworzy ścieżkę o długości 1600 km – powiedział Chambers.

Czytaj też: Grenlandia musi wybudować nowe lotnisko. Obecne dewastują zmiany klimatu

dkouxhf

Podziel się opinią

Share
dkouxhf
dkouxhf
Więcej tematów