Zasada nr 34 i inne prawa rządzące internetem

Zasada nr 34 i inne prawa rządzące internetem

Zasada nr 34 i inne prawa rządzące internetem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.03.2012 10:02

Od początku istnienia naszego gatunku, staramy się zrozumieć i dokładnie zdefiniować reguły rządzące naszym światem. A co z siecią, która dla niektórych staje się bardziej realnym miejscem, niż to co widzimy za oknem? Co z postępem technologicznym, który z dnia na dzień ma coraz większy wpływ na nasze życie? No i wreszcie: wiecie co to jest Zasada numer 34?

9. Prawo Krydera
Ekwiwalent prawa Moore’a dotyczący przechowywania danych. Mark Kryder - wicedyrektor działu badań w firmie Seagate stwierdził w 200. roku, że pojemność magnetycznych nośników danych zwiększa się dwukrotnie co 18 miesięcy. Oznacza to również, że koszty przechowywania danych maleją o 50% w tym samym odstępie czasu. Pozostaje jeszcze kwestia dysków SSD... ale nie czepiajmy się szczegółów.

8. Prawo Wirtha

Prawo Wirtha w informatyce to spopularyzowane przez Wirtha Niklausa w 1995 powiedzenie nawiązujące do Prawa Moore’a. Istnieją dwie jego wersje używane zamiennie:
Oprogramowanie zwalnia szybciej, niż sprzęt przyspiesza.
lub:
Oprogramowanie staje się wolniejsze szybciej niż sprzęt staje się szybszy
Całe szczęście, ten trend zdaje się powoli przemijać - nowe wersje oprogramowania oraz samych systemów operacyjnych nie wymagają najnowszych modeli kart graficznych do poprawnego działania. Pytanie, czy spowodowane jest to zmianą w podejściu programistów, czy rosnącą popularnością urządzeń mobilnych, a co za tym idzie - dostosowanie oprogramowania do wolniejszych procesorów, montowanych w tych urządzeniach. Windows 8 na przykład projektowany jest również z myślą o procesorach ARM...

7. Prawo Metcalfe’a
Założyciel firmy 3Com - Bob Metcalfe sformułował to prawo oryginalnie dla faksów i sieci komputerowych, jednak sprawdza się ono również w przypadku internetu i portali społecznościowych:
użyteczność sieci telekomunikacyjnej lub innego systemu teleinformatycznego rośnie proporcjonalnie do kwadratu liczby urządzeń (użytkowników) do niej podłączonych. Patrząc na obecną wartość Facebooka, można uznać, że teoria pokrywa się “mniej więcej”. z rzeczywistością.

6. Zasada numer 34
“Jeśli coś istnieje, dostępna jest tego wersja porno. Nie ma wyjątków”. Prawdopodobnie nigdy nie ustalimy, kto pierwszy sformułował to śmiałe stwierdzenie. Najprawdopodobniej zasada numer 3. powstała na anonimowym forum obrazkowym 4chan, gdzie do dzisiaj przywoływana jest bardzo często...

5. Prawo Goodharta

Prawo Goodharta zostało sformułowane po raz pierwszy w 197. roku przez Charlesa Goodharta i zostało spopularyzowane po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii pod przewodnictwem Margaret Thatcher, próbował prowadzić politykę pieniężną na podstawie celów dla szerokiego i wąskiego pieniądza. Jednakże idea tego prawa jest starsza. Jest socjologiczną analogią zasady nieoznaczoności w mechanice kwantowej sformułowanej przez Wernera Heisenberga w 1925 roku, według której mierzenie systemu zazwyczaj go zakłóca. Im bardziej dokładny jest pomiar i czas tego pomiaru, tym większa jest moc zakłóceń i większa nieprzewidywalność wyniku.

Na pierwszy rzut oka, nie ma to zbyt wiele wspólnego z siecią, czy nowymi technologiami. Jednak przyjrzyjmy się systemowi PageRank autorstwa Google’a - od kiedy PageRank zaczął być używany w celu poprawienia wyników wyszukiwania, spamerzy zaczęli zakładać farmy linków, żeby wpłynąć na PageRanka.... Sieć bywa złośliwym miejscem.

4. Prawo Fittsa

Prawo Fittsa (ang. Fitts's law lub Fitts' law) - jest to prawo stosowane w komunikacji człowiek - komputer, mówiące o tym, że czas potrzebny na przesunięcie się do określonego celu, zależy od rozmiaru celu i dystansu do niego. Prawo Fittsa stosowane jest zarówno do bezpośrednich ruchów ręką, jak i za pomocą urządzeń wskazujących.

Nazwa tego prawa pochodzi od imienia Paula Fittsa, który był psychologiem z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Prawo Fittsa zostało opublikowane w pracach z lat 195. i 1964. Fitts był wybitnym ekspertem w dziedzinie psychologii lotnictwa, a jego badania przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa poprzez umiejscowienie przyrządów w kokpicie w sposób bardziej ergonomiczny. Model ten znalazł istotne zastosowanie w latach 1970 podczas początkowych badań nad urządzeniami wejściowymi w komputerach. Oryginalny model opisywał, jak szybko człowiek może wskazać na fizyczny przycisk, a okazało się, że ten sam zestaw zasad reguluje, jak szybko można wskazać element docelowy za pomocą kursora myszki.

Zastosowanie tego prawa najlepiej widać w interfejsach dzisiejszych smartfonów - dobrym przykładem są klawiatury dotykowe, które podczas pisania na nich, starają się przewidzieć następny ruch użytkownika, powiększając litery, których wciśnięcie jest najbardziej prawdopodobne.

3. Prawo Amary

Roy Amara (ur. w 1925. zm. w 2007) – amerykański naukowiec i futurysta. W latach 1969-1991 był prezydentem Institute for the Future – kalifornijskiego think-tanku zajmującego się przewidywaniem długoterminowych trendów.

Jest znany między innymi z tzw. "Prawa Amary", mówiącego, że ludzie mają tendencje do przeceniania krótkoterminowych skutków technologii i niedoceniania jej długoterminowych skutków.

Kto wie, czy iPad w ogóle by powstał, gdyby nie tablet zaprezentowany przez Billa Gatesa w 200. roku...

2. Prawo Moore’a
Prawo empiryczne, polegające na obserwacji, że ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym w kolejnych latach posiada trend wykładniczy (podwaja się w niemal równych odcinkach czasu). Autorstwo tego prawa przypisuje się Gordonowi Moore'owi, jednemu z założycieli firmy Intel, który w 196. r. zaobserwował podwajanie się liczby tranzystorów co ok. 12 miesięcy. Liczba ta była następnie korygowana i obecnie przyjmuje się, że liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co ok. 24 miesiące.

1. Prawo Godwina

Prawo Godwina, także Reguła Godwina Analogii do hitleryzmu, Prawo Perdono, reductio ad Hitlerum i argumentum ad Hitlerum – humorystyczne spostrzeżenie Mike'a Godwina sformułowane w 1990 w odniesieniu do grup dyskusyjnych. Brzmi ono następująco:
Wraz z trwaniem dyskusji w internecie, prawdopodobieństwo przyrównania czegoś lub kogoś do nazizmu bądź Hitlera dąży do 1
No cóż... jak widać od 199. roku, niektóre zachowania w sieci pozostały niezmienne...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Idealna specyfikacja kolejnej generacji konsol"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)