Zaprezentowano wynalazek dla niepełnosprawnych sterujący komputerem

Zaprezentowano wynalazek dla niepełnosprawnych sterujący komputerem

Zaprezentowano wynalazek dla niepełnosprawnych sterujący komputerem
Źródło zdjęć: © System Sensor
31.08.2011 10:20, aktualizacja: 22.09.2011 14:28

We wtorek w związku z uchwaleniem ustawy o rencie socjalnej zaprezentowano w Sejmie "System Sensor". Wynalazek skonstruowany przez Polaków pozwala sterować komputerem bez użycia głosu czy rąk.

Przyjęte przez posłów przepisy przewidują, że osoby korzystające z takiego świadczenia będą mogły zarobić do 7. proc. przeciętnego wynagrodzenia bez utraty renty. Dotychczas przepisy ustalały ten próg na poziomie 30 proc. średniej płacy.

- Bardzo duża część osób niepełnosprawnych bała się podjąć pierwszego zatrudnienia, ponieważ łączyło się to ze stratą świadczenia. W tej chwili, gdy ten próg został podwyższony w zasadzie jednogłośnie przez Sejm, taka groźba już nie istnieje. Myślę, że dzięki temu bardzo dużo osób niepełnosprawnych będzie mogło podjąć pierwszą pracę - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Lech Stefańczak, który pracował nad ustawą o rencie socjalnej jako przedstawiciel strony społecznej.

Obraz
© (fot. System Sensor)

Zaprezentowany w parlamencie wynalazek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych cierpiących na częściowy lub całkowity paraliż kończyn górnych i dolnych. Dzięki specjalnemu czujnikowi, który wykrywa minimalne nawet ruchy twarzy umożliwia on sterowanie komputerem. Pozwala też surfować po internecie, wysyłać SMS-y, wykonywać prace biurowo-administracyjne, informatyczne, czy włączać telewizor.

- To duży krok do samodzielności tych, którzy się z samodzielnością nie kojarzą. Kontakt z otoczeniem, kontakt ze światem za pomocą internetu pozwala się rozwijać, pozwala pracować - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Marek Plura (PO), który na co dzień porusza się na wózku.

Centralka System Sensor z zależności od konfiguracji kosztuje od 115. zł do 1500 zł. Osoby, które chciałyby z niej korzystać muszą jeszcze mieć specjalne oprogramowanie, ale to konstruktorzy udostępniają za darmo. Niepełnosprawni mogą jednak starać się o refundację kosztów w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

- To urządzenie umożliwi wykonywanie pracy nie tylko we własnym domu, ale wręcz w sypialni, w łóżku - mówił Piotr Walkowski (PSL), który wraz z Plurą był wnioskodawcą przyjęcia przepisów ułatwiających pobieranie renty socjalnej wraz z pracą.

Wynalazca, konstruktor Roman Biadała opowiadał, że wpadł na pomysł tego urządzenia po odwiedzinach u kolegi, który zachorował na SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Choroba spowodowała, że porusza on jedynie delikatnie ustami, a mimo tego jest on w stanie obsługiwać komputer dzięki systemowi Sensor.

Obraz
© (fot. System Sensor)

- Ta aplikacja została przede wszystkim stworzona po to, żeby można było kogoś zawołać - ma funkcję alarmu, sterować odbiornikiem telewizyjnym i surfować po stronach internetowych. Istnieje też możliwość wysyłania SMS-ów, rozmowy poprzez Skype - wymieniał Biadała.

Jak ocenił jego konstrukcja, to jedyne tego typu urządzenie na świecie. Obecnie korzysta z niego około 3. osób. Pierwsze egzemplarze trafiły do użytkowników pod koniec marca.

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu niesprawności, która powstała albo przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Dotychczasowe przepisy mówią, że prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody wyższe niż 3. proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)