Zapis danych w DNA. Chińczycy opracowali nową metodę
Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego znaleźli sposób, który pozwala na zapisywanie danych na DNA 350 razy szybciej niż dotychczas. Metoda umożliwia zapisywanie tekstów, obrazów i innych plików.
27.10.2024 09:30
W jednym gramie DNA można przechowywać setki milionów gigabajtów danych. Jednak technologia ta wymagała dotąd dopracowania, ponieważ kodowanie informacji w DNA to bardzo żmudny proces. Każda cząsteczka DNA musiała być zsyntetyzowana "od zera" po zaprojektowaniu jej w celu zakodowania określonego fragmentu informacji. Odkrycie chińskich naukowców może zmienić stan rzeczy.
Zespołowi Long Qian z Uniwersytetu Pekińskiego udało się przyspieszyć proces kodowania w DNA setki razy, naśladując naturalny proces biologiczny, który napędza ekspresję genów. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dalszy rozwój metody może doprowadzić technologię do etapu praktycznych zastosowań.
Zapisywanie danych w DNA
Naukowcom udało się zakodować ogromne ilości informacji, w tym obrazy, w tempie setki razy szybszym niż było to możliwe wcześniej. Zespół przekształcił długie pasma DNA w kod binarny, sekwencję jedynek i zer, która jest używana w komputerach do przechowywania danych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaczęli od prefabrykowanych szablonów DNA, które służyły jako baza, na którą dodawali krótsze pasma DNA. Proces ten przypominał nawlekanie koralików na sznurek. Następnie badacze przy wykorzystaniu reakcji chemicznej dodali grupę metylową (CH3), która jest cząsteczką zbudowaną z węgla i wodoru, do niektórych z tych "koralików".
Metylowane "koraliki" stają się jedynkami kodu binarnego, a niemetylowane służą jako zera. W warunkach naturalnych komórki wykorzystują ten sam proces metylacji, aby modyfikować DNA bez zmiany podstawowej sekwencji, co pozwala im na stabilne przechowywanie dodatkowych warstw informacji regulacyjnych.
Qian i jej współpracownicy opracowali sposób wykonywania tego procesu wiele razy w danej chwili, równolegle, dodając specjalny "kod kreskowy" do każdego szablonu. Pozwoliło to zapisać jednocześnie 350 jednostek informacji, czyli bitów, na próbce DNA – setki razy więcej niż poprzedni standard, który polegał na zapisywaniu tylko jednego bitu na raz.
Jako obrazy testowe naukowcy zapisali obraz pandy i wizerunek tygrysa ze starożytnych Chin, a następnie odzyskali je za pomocą sekwencera DNA wspomaganego algorytmem korekcji błędów. Skutki odzyskiwania danych odebrano pozytywnie. Odzyskane obrazy zostały odtworzone z dokładnością 97 proc. lub większą.
Kodowanie danych w DNA - proces prosty w realizacji
Proces był na tyle prosty, że 60 studentów-wolontariuszy mogło ćwiczyć przechowywanie tekstu w próbkach DNA, korzystając z zestawów do samodzielnego wykonania. Zawierały one prosty sprzęt chemiczny do reakcji metylacji i program komputerowy, który tłumaczył ich słowa na kod. Mimo braku wcześniejszego szkolenia do pracy z DNA, wolontariusze osiągnęli dobre wyniki - wskaźniki błędów w procesie kodowania były niższe niż dwa proc.
Według Qian może to doprowadzić do powstania biurkowych drukarek DNA lub zestawów do przechowywania danych, które mogą służyć do użytku domowego lub w małych organizacjach. Zdaniem ekspertów technologia oparta na DNA może być szczególnie przydatna do przechowywania archiwalnego, zwłaszcza że metody odczytu DNA najprawdopodobniej będą z czasem coraz doskonalsze.