Zakończono prace nad projektem Prawa telekomunikacyjnego
Zakończono prace nad projektem nowego Prawa telekomunikacyjnego, które
przewiduje m.in. skrócenie z 24 do 12 miesięcy okresu przechowywania billingów przez operatorów - poinformowało PAP we wtorek MAC. Resort nie wyklucza, że będzie rekomendował skrócenie go nawet do sześciu miesięcy.
Po świętach dokument trafi na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Według szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego projekt w maju powinien trafić do parlamentu. Nowe przepisy mają obowiązywać od stycznia 201. r.
"W projekcie zmieniamy termin przechowywania danych przez operatorów z 2. miesięcy na 12 miesięcy, a być może będziemy nawet skracali go zgodnie z dyrektywą UE do sześciu miesięcy. Chcemy też przekazać informację o tym, że wszystkie te działania związane z potrzebą obserwowania i analizowania bilingów będą o wiele bardziej kontrolowalne niż to się dzieje dzisiaj i rozliczane. Nie chcemy, aby ten proceder się rozwijał, bo nie mamy gwałtownego wzrostu przestępczości" - tłumaczył w poniedziałek Boni w Poznaniu.
W 201. r. sądy, prokuratury, policja i służby specjalne sięgały po nasze dane o połączeniach 1 856 888 razy. To o prawie pół miliona więcej niż w 2010 r., a o 800 tys. więcej niż w 2009 r. - podała fundacja Panoptykon, która jest jedną z organizacji pozarządowych występujących przeciw prawnemu obowiązkowi retencji danych.
Nie ma powodu, by uprawnione instytucje miały aż tak szerokie możliwości w zakresie dostępu do danych telekomunikacyjnych obywateli, m.in. billingów - oceniła w poniedziałek rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Zaskarżyła ona w 201. r. do Trybunału Konstytucyjnego zapisy o billingach. RPO kwestionuje m.in., że ustawy nie regulują precyzyjnie celu gromadzenia danych telekomunikacyjnych oraz nie nakazują służbom niszczenia tych, które okażą się nieprzydatne. Termin sprawy przed TK nie został na razie wyznaczony.