Zagrożenie dla Ziemi. Golfsztrom na skraju załamania

Naukowcy od dawna ostrzegają przed możliwym załamaniem się golfsztromu (Prądu Zatokowego), co może mieć katastrofalne skutki dla całej planety. Zjawisko stwarza zagrożenie dla miliardów ludzi na kilku kontynentach.

Golfsztrom może się załamać
Golfsztrom może się załamać
Źródło zdjęć: © East News | KARSTEN SCHNEIDER
oprac. ADG

Badania wskazują, że golfsztrom, kluczowy prąd morski północnego Atlantyku, może się załamać z powodu zmian klimatycznych. Naukowcy od dawna alarmują, że oznacza to przekroczenie krytycznego punktu w systemie klimatycznym Ziemi.

Skutki załamania golfsztromu

Załamanie się golfsztromu mogłoby prowadzić do poważnych zmian klimatycznych. Wśród potencjalnych skutków wymienia się podniesienie poziomu wód Atlantyku, obniżenie temperatur w Europie oraz silniejsze burze na półkuli północnej.

Eksperci podkreślają, że zmiany te mogą również zakłócić opady deszczu, co wpłynie na wyżywienie miliardów ludzi w Indiach, Afryce i Ameryce Południowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SięKlika #46: Cena GTA 6, SWITCH 2 oficjalnie, USA blokuje kolejne aplikacje, PS6 i zmiany

Dwa stany AMOC

Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC), której częścią jest golfsztrom, może istnieć w dwóch stabilnych stanach: silniejszym i słabszym. Obecnie ludzkość opiera się na silniejszym stanie, ale możliwe są gwałtowne przejścia do słabszego.

Niklas Boers z Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w niemieckiem Poczdamie podkreśla, że dotychczasowe obserwacje wskazują na niepokojącą tendencję. - Nasze odkrycia potwierdzają (wcześniejszą) ocenę, że spadek AMOC nie jest tylko fluktuacją lub liniową reakcją na rosnące temperatury, ale prawdopodobnie oznacza zbliżanie się do krytycznego progu, powyżej którego system cyrkulacji może się załamać - mówił naukowiec już kilka lat temu. Od tego czasu nie zaobserwowano, by AMOC zmierza w kierunku łagodniejszego stanu.

Konieczność podjęcia działań

Naukowcy nie są pewni, kiedy dokładnie dojdzie do załamania się golfsztromu, ale ostrzegają, że może to nastąpić w ciągu dekady lub kilku. W związku z tym od dawna wzywają rządy do podjęcia działań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, co ma zapobiec katastrofie klimatycznej.

wiadomościnaukazmiany w klimacie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)