Zaginął w czasie II wojny światowej. Odnaleziono go dopiero teraz [WIDEO]

Zaginął w czasie II wojny światowej. Odnaleziono go dopiero teraz [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com

12.11.2019 13:45, aktual.: 12.11.2019 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odnaleziono zaginiony 75 lat temu okręt "USS Grayback", który zniknął misji bojowej z Pearl Harbor w styczniu 1944 r. Wrak został odnaleziony na dnie morze wschodniochińskiego. Na pokładzie mają znajdować się ciała 80 marynarzy.

Przyczynkiem do poszukiwań zaginionego okrętu było ponowne przetłumaczenie japońskich zapisków, które mówiły o miejscu prawdopodobnego jego zatonięcia. Za ten proces wziął się Yutaka Iwasaki, amator interesujący się historią wojny na Pacyfiku.

Po swojej analizę wykrył on błędy w tłumaczeniu - źle przełożono informację o szerokości geograficznej, pomijając jedną cyfrę.

Okręt odnaleziony po latach

Ta informacja zainteresowała poszukiwacza zaginionych okrętów, Tima Taylora. Taylor jest twórcą projektu "Lost 52", którego zadaniem jest odnalezienie wszystkich straconych przez USA okrętów wojennych w czasie II wojny światowej.

Taylor wyruszył ze swoim zespołem na poszukiwanie "USS Grayback" w miejscu zlokalizowanym przez nowe informacje z raportu. W trakcie akcji wykorzystano zdalnie sterowane pojazdy. Misja zakończyła się powodzeniem – okręt został odnaleziony 100 mil od miejsca, w którym na początku sądzono, że się znajduje.

- Potwierdzenie tego miejsca jako zatopionego okrętu wojskowego amerykańskiej, pozwoli chronić miejsce spoczynku naszych żeglarzy - powiedział Taylor.

Wideo z odnalezienia "USS Grayback" można zobaczyć tutaj:

Źródło: Onet.pl, Rp.pl, Bbc.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)