Trwa ładowanie...
ycipk-49ir1z

Rosja. Odtajniono ważne dokumenty. Naukowcy Hitlera pomagali Stalinowi

Rosyjska agencja atomowa Rosatom odtajniła kwestionariusze niemieckich naukowców, którzy najpierw pracowali dla Hitlera, a po wojnie zostali wywiezieni do ZSRR. Z dokumentów wynika, że fizycy pomogli Stalinowi w skonstruowaniu bomby atomowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy Hitlera pomogli Stalinowi stworzyć bombę atomową
Naukowcy Hitlera pomogli Stalinowi stworzyć bombę atomową (Shutterstock.com)
ycipk-49ir1z

Agencja Rosatom odtajniła dokumenty dotyczące początku rozwoju nuklearnego Związku Radzieckiego. Okazuje się, że komuniści wywieźli do ZSRR nie tylko laboratoria i dokumenty, ale także najcenniejszych naukowców. Fizycy najpierw pracowali dla III Rzeszy Adolfa Hitlera, a następnie pomogli sowieckim uczonym w stworzeniu broni atomowej.

Jak podaje RMF, wśród naukowców, którzy pomagali sowietom znaleźli się m.in. Nikolaus Riehl, Manfred von Ardenne, Heinz Pose i Robert Dopel oraz laureat nagrody Nobla Gustav Hertz. Specjaliści pracowali w tajnym ośrodku w Suchumi, nadzorowani przez szefa NKWD, Ławrientija Berię.

Niektórzy z naukowców zostali uhonorowani przez sowieckie władze. Nagrodę Państwową ZSRR otrzymał Nikolaus Riehl, Gustav Hertz, a dwukrotnie tym wyróżnieniem nagrodzony został Manfred von Ardenne.

ycipk-49ir1z

Zobacz także: II wojna światowa. Brytyjski autor przyznaje: "cynicznie wykorzystaliśmy Polskę"

Z odtajnionych dokumentów wynika, że Armia Czerwona wywiozła z pokonanych Niemiec nie tylko prace naukowe poświęcone energii atomowej, ale również pełne wyposażenie laboratoriów. Fakty te znane były już wcześniej, jednak dopiero teraz opublikowano pełną dokumentację.

Dzięki pomocy niemieckich fizyków, w 1949 roku Związek Radziecki dysponował już bombą atomową. Pracę nad bronią rozpoczęto dwa tygodnie po tym, jak Stany Zjednoczone zrzuciły bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki.

ycipk-49ir1z

Czytaj także: Dlaczego naziści uciekali po wojnie do Argentyny?

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-49ir1z

ycipk-49ir1z
ycipk-49ir1z