Zaćmienie Księżyca widoczne nad Polską. Gdzie najlepiej oglądać? [16.07.2019]

Zaćmienie Księżyca widoczne nad Polską. Gdzie najlepiej oglądać? [16.07.2019]

Zaćmienie Księżyca widoczne nad Polską. Gdzie najlepiej oglądać? [16.07.2019]
Źródło zdjęć: © iStock.com
16.07.2019 10:10

Już dziś, 16 lipca 2019, widoczne będzie zaćmienie Księżyca. I chociaż nie dojdzie do całkowitego zaćmienia, to wciąż będzie to niezwykłe i bardzo rzadkie widowisko. Zobaczcie, gdzie i w jakich godzinach będzie najlepiej widoczne na polskim niebie.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, w trakcie którego Księżyc wchodzi w cień Ziemi, a by mogło do tego dojść Słońce i Ziemia muszą ustawić się w jednej linii. Co ciekawe jest to zjawisko bardzo rzadkie, ponieważ Księżyc dodatkowo musi znajdować się w tym czasie w pełni. Mimo że o wiele częściej możemy obserwować zaćmienie Słońca, to zaćmienie naszego naturalnego satelity jest widoczne na całej planecie, gdzie aktualnie trwa noc.

Ponadto zaćmienie Księżyca najczęściej trwa kilkadziesiąt minut, podczas gdy Słońce znajduje się w jednej linii z Księżycem i Ziemią zaledwie przez chwilę. Co więcej zaćmienie Księżyca można bezpiecznie oglądać gołym okiem.

Zaćmienie Księżyca - jak często występuje?

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem rzadszym niż zaćmienie Słońca. To drugie występuje zawsze dwa razy w roku, podczas gdy bywają lata, w trakcie których nie dochodzi do żadnego zaćmienia Księżyca. Już częściowe zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem rzadkim, a całkowite zaćmienie mogliśmy obserwować w Polsce w zeszłym roku.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2019. Kiedy oglądać?

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się wieczorem 16 lipca. Początek zaćmienia półcieniowego będzie może w naszym kraju obserwować od godziny 18:42. Zaćmienie częściowe będzie widoczne między 20:01 a 21:31, zaś koniec zaćmienia przypadnie na godzinę 23:00.

Zaćmienie będzie widoczne w całej Polsce i do jego obserwacji nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Jednak, jeżeli chcemy, możemy wyposażyć się w lornetkę. A jeżeli jesteście pasjonatami astronomii, to przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po nocnym niebie na lato. Zobaczcie, co warto obserwować tego lata na niebie - wiele zjawisk będzie widocznych gołym okiem.

Niestety w lipcu nie dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, ale niedawno miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Nie można było go oglądać z Polski, ale wybraliśmy dla was najpiękniejsze zdjęcia, które udało się wykonać tego dnia - możecie zobaczyć je tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)