Zaćmienie Księżyca lipiec 2019 - już dzisiaj. Oglądaj na żywo [Wideo]

Zaćmienie Księżyca lipiec 2019 - już dzisiaj. Oglądaj na żywo [Wideo]

Zaćmienie Księżyca lipiec 2019 - już dzisiaj. Oglądaj na żywo [Wideo]
Źródło zdjęć: © iStock.com
16.07.2019 19:57

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, w trakcie którego Księżyc, będący w pełni wchodzi w cień Ziemi, a by mogło do tego dojść Słońce i Ziemia muszą ustawić się w jednej linii. Już teraz możecie oglądać to rzadkie wydarzenie online.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi rzadko, ponieważ warunki, jakie muszą zostać spełnione pojawiają się nieregularnie. Dla porównania zaćmienie Słońca możemy obserwować średnio 2 razy w roku, podczas gdy do zaćmienia Księżyca może w danym roku w ogóle nie dojść.

Na szczęście, kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca, możemy je obserwować z każdego miejsca na Ziemi, gdzie aktualnie jest noc. Początek zaćmienia półcieniowego można obserwować nad Polską od godziny 18:42. Poniżej możecie zobaczyć wideo, na którym na żywo jest relacjonowane to wydarzenie.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2019 na żywo

Jeżeli nie uda wam się dzisiaj oglądać lipcowego zaćmienia Księżyca gołym okiem, chociażby z powodu dużego zachmurzenia, to udało nam się znaleźć wideo, w trakcie którego będzie można zobaczyć kolejne fazy zaćmienia. Live stream rozpocznie się o 20:30, kiedy Księżyc będzie wchodził z najciemniejszą fazę.

Zaćmienie częściowe będzie widoczne między 20:40 a 22:01, zaś Księżyc najciemniejszy będzie w okolicach 23:00. Między 00:40 a 2:15 będzie można obserwować, jak Księżyc wychodzi z zaćmienia - będzie wtedy znacznie ciemniejszy niż normalnie. Potem wróci do swojego normalnego blasku.

Mimo że w tym miesiącu nie dojdzie do całkowitego zaćmienia, to wciąż jest to zjawisko warte zobaczenia. Przypominamy również, że na początku miesiąca miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, które było widoczne głównie nad Pacyfikiem. Najpiękniejsze zdjęcia z tego wydarzenia możecie zobaczyć tutaj.

Zaćmienie Księżyca - co warto wiedzieć?

Podczas maksimum fazy częściowej Księżyc będzie miał czerwony kolor. Będzie to spowodowane tym, że światło słoneczne, które będzie na niego padać, będzie rozrpraszane przez atmosferę Ziemi. Na obserwację najlepiej udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł. Wtedy o wiele łatwiej jest obserwować gwiazdy i planety na nocnym niebie.

Co ciekawe zaćmienie Księżyca jest też najlepszym dowodem na to, że Ziemia nie jest płaska, jaki możemy samodzielnie zaobserwować. Dlaczego? Ponieważ cień planety rzucany na Księżyc będzie okrągły.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)