Zaćmienie Księżyca 2019. Zdjęcia są przepiękne

Zaćmienie Księżyca 2019. Zdjęcia są przepiękne

Zaćmienie Księżyca 2019. Zdjęcia są przepiękne
Źródło zdjęć: © PAP
Grzegorz Burtan
21.01.2019 08:24, aktualizacja: 21.01.2019 09:12

Pomarańczowy Superksiężyc pojawił się nad naszym niebiem. To była wyjątkowa okazja, bo ostatni raz takie zjawisko miało miejce ponad siedem dekad temu.

1 / 5

Całkowite zaćmienie

Obraz
© PAP

Całkowite zaćmienie Księżyca przy jego najbliższym położeniu względem naszej planety nastąpiło przed godziną 5 rano naszego czasu. Moment kulminacyjny można było obserwować o godzine 6:12.

2 / 5

Zjawisko raz w życiu

Obraz
© PAP

To wyjątkowa okazja - ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku - 71 lat temu.

3 / 5

Czym jest superksiężyc?

Obraz
© PAP

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa księżyca w pełni. W tym stanie znajduje się sw syzygijnym preygeum swojej orbity, czyli punkcie znajdującym się najbliżej Ziemi. Osiąga wtedy najmniejszą odległość od nasze planety.

Jak podaje NASA, znajdujący się w takim położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. intensywniej niż w apogeum. Nazwę "Superksiężyc" w 1979 roku wprowadził astrologii Richard Nolle.

4 / 5

Potoczna, złowroga nazwa

Obraz
© PAP

Superksiężyc jest potocznie nazywany "krwawym Księżycem". Wszystko z powodu jego specyficznej barwy. "Krwawa" łuna to najprawdopodobniej efekt zaginania światła słonecznego przez ziemską atmosferę na ciemną powierzchnię Księżyca. Z powodu sporej długości fali, to właśnie kolor czerwony się tam dostaje, a krótsze fale, które są w kolorze żółtym bądź niebieskim, zostają zablokowane przez atmosferę Ziemi.

5 / 5

Wyjątkowy widok

Obraz
© East News | AP Photo/Natacha Pisarenko

Taki widok zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Co ciekawe, Superksiężyc jest też nazywany "Wilczym Księżycem". Nazwa wzięła się prawdopodobnie od europejskich kolonizatorów, którzy kojarzyli go ze zwiększoną aktywnością wilków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)