Zaćmienie Księżyca 2019. Zdjęcia są przepiękne

Zaćmienie Księżyca 2019. Zdjęcia są przepiękne
Źródło zdjęć: © PAP
Grzegorz Burtan

21.01.2019 08:24, aktual.: 21.01.2019 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomarańczowy Superksiężyc pojawił się nad naszym niebiem. To była wyjątkowa okazja, bo ostatni raz takie zjawisko miało miejce ponad siedem dekad temu.

1 / 5

Całkowite zaćmienie

Obraz
© PAP

Całkowite zaćmienie Księżyca przy jego najbliższym położeniu względem naszej planety nastąpiło przed godziną 5 rano naszego czasu. Moment kulminacyjny można było obserwować o godzine 6:12.

2 / 5

Zjawisko raz w życiu

Obraz
© PAP

To wyjątkowa okazja - ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku - 71 lat temu.

3 / 5

Czym jest superksiężyc?

Obraz
© PAP

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa księżyca w pełni. W tym stanie znajduje się sw syzygijnym preygeum swojej orbity, czyli punkcie znajdującym się najbliżej Ziemi. Osiąga wtedy najmniejszą odległość od nasze planety.

Jak podaje NASA, znajdujący się w takim położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. intensywniej niż w apogeum. Nazwę "Superksiężyc" w 1979 roku wprowadził astrologii Richard Nolle.

4 / 5

Potoczna, złowroga nazwa

Obraz
© PAP

Superksiężyc jest potocznie nazywany "krwawym Księżycem". Wszystko z powodu jego specyficznej barwy. "Krwawa" łuna to najprawdopodobniej efekt zaginania światła słonecznego przez ziemską atmosferę na ciemną powierzchnię Księżyca. Z powodu sporej długości fali, to właśnie kolor czerwony się tam dostaje, a krótsze fale, które są w kolorze żółtym bądź niebieskim, zostają zablokowane przez atmosferę Ziemi.

5 / 5

Wyjątkowy widok

Obraz
© East News | AP Photo/Natacha Pisarenko

Taki widok zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Co ciekawe, Superksiężyc jest też nazywany "Wilczym Księżycem". Nazwa wzięła się prawdopodobnie od europejskich kolonizatorów, którzy kojarzyli go ze zwiększoną aktywnością wilków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)