Z parą jej do twarzy – test Amica DAW 8143 DSiBTO

Targi IFA to jedna z niewielu okazji na zapoznanie się z nowymi technologiami, o których wkrótce będzie głośno. To tam po raz pierwszy zobaczyliśmy parową pralkę od firmy Amica, a gdy tylko wróciliśmy z Berlina, już czekała na nas w redakcji. Jak spisała się w… praniu?

Z parą jej do twarzy – test Amica DAW 8143 DSiBTO
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

13.11.2017 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu do czynienia z pralką która ma w sobie wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania, co jest ewenementem na rynku. Obok czytelnego pokrętła funkcyjnego umieszczono wielki wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się wszystkie informacje dotyczące wybranego cyklu prania. Pięknie prezentują się także samo okno o bardzo futurystycznym wzornictwie.

Obraz
© Materiał prasowy

Jednak w przypadku pralki wygląd jest ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, znacznie istotniejsze są funkcje dbające o twoje ubrania.

W modelu DAW 8143 DSiBTO najważniejszą rolę odgrywa generator pary, który z jednej strony zwiększa skuteczność prania, z drugiej zaś wygładza tkaniny.

Postanowiliśmy przekonać się w praktyce, jak funkcje parowe oraz inne inteligentne rozwiązania sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Zabraliśmy DAW 8143 DSiBTO do domu i przez cały tydzień testowaliśmy najróżniejsze ustawienia, aby odpowiedzieć na jedno proste pytanie: czy już czas wymienić nasze wysłużone, kilkunastoletnie pralki.

Prosto i przyjemnie

Obraz
© Materiał prasowy

Pokrętło funkcyjne jest świetnie zaprojektowane, wyszczególniono na nim najważniejsze trybów, z których korzystasz najczęściej. Nie musisz sięgać do instrukcji, aby dowiedzieć się, który program sprawdzi się podczas prania wełnianych ubrań syntetyków czy koszul.

Zadbano także o to, aby pralka dostosowała się do potrzeb użytkownika. W trybie Express Amica potrzebuje tylko 15 minut, aby odświeżyć ubrania, a korzystając z trybu Codzienne pranie zakończy się po niespełna godzinie. 58-minutowy cykl to najkrótszy pełny program piorący na rynku. To z niego będziesz korzystać najczęściej. Pralka pozwoli także zaplanować czas końca pracy - Konkurencyjne urządzenia pozwolą zaplanować początek prania, ale nie powiedzą, kiedy się skończy.

SteamTouch w praktyce

Obraz
© Materiał prasowy

System doprowadzania pary SteamTouch dwukrotnie wtryskuje parę do bębna: najpierw rozmiękcza zabrudzenia, a potem niweluje zagniecenia. Funkcja SteamTouch sprawdza się doskonale, badania wykazały, że usuwa do 70% zagnieceń, dzięki czemu większości ubrań nie trzeba prasować.
Owszem, część ubrań wciąż wymaga przeprasowania przed założeniem, ale koszulki wyglądają tak, jakby wyszły wprost z deski do prasowania, a nie z bębna pralki. Podoba nam się, że z funkcji pary można korzystać przy większości programów, a nie tylko przy jednym ustawieniu. Tę pralkę stworzono z myślą o tych, którzy nie lubią prasować.

Pranie na zapas

Wyobraź sobie, że po każdym odkurzaniu musisz wymieniać worek. Albo ładować telefon po każdym odblokowaniu. Bardzo szybko trafiłby cię szlag. Dlaczego zatem pralki od lat wymagają od nas dozowania detergentów za każdym załadowaniem bębna? Amica postanowiła rozwiązać ten problem i wyposażyła DAW 8143 DSiBTO w system OptiDose, który automatycznie dozuje płyn oraz zmiękczacz do tkanin. Producent zapewnia, że dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy uzupełniać detergenty dopiero po 20 cyklach. Nam przez tydzień testów nie udało się wykorzystać całego zapasu.

Obraz
© Materiał prasowy

Sprytnym uzupełnieniem jest dodatkowy pojemnik OptiCup – jeśli wlałeś do pralki całą butelkę płynu do czarnych ubrań, a zechcesz wyczyścić śnieżnobiałą koszulę, nie musisz opróżniać głównego dozownika. Po prostu wlej płyn do białych tkanin do OptiCup, to z niego skorzysta pralka przy kolejnym cyklu.

Cicho i oszczędnie

Wykorzystanie silnika o bezszczotkowej konstrukcji pozwoliło zredukować hałas do minimum, dlatego jest to jedna z najcichszych pralek, z jaką mieliśmy do czynienia. Warto także wspomnieć o tym, że dzięki zastosowaniu silnika LogicDrive 2.0 pralka może pochwalić się doskonałą energooszczędnością, przewyższa o 35% standard klasy A+++. Dodajmy do tego system oszczędzania płynu, a otrzymamy pralkę, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wodę oraz detergenty.

Inteligentne rozwiązania

Obraz
© Materiał prasowy

MaxLoad. Mało który producent informuje, że tylko w niektórych trybach możesz w pełni obciążyć bęben pralki. Ten asystent załadowania zademonstruje na wyświetlaczu, ile ubrań możesz załadować.

Obraz
© Materiał prasowy

Autoczyszczenie bębna. Pralka dba o to, aby nie gromadziły się w niej niebezpieczne dla zdrowia alergeny, usuwając je z pomocą funkcji automatycznego czyszczenia bębna.

Ustawienia ulubione. Jeśli najczęściej wykorzystujesz ręczne ustawienia, możesz przypisać je do pokrętła, aby nie musieć za każdym razem wprowadzać ich na nowo. Bardzo pomysłowe.

Add+. Dzięki tej funkcji możesz dorzucić albo wyjąć z bębna ubrania w trakcie trwania cyklu, albo uratować białą pościel, w którą zaplącze się np. kolorowa, farbująca bielizna.

Zdaniem Stuffa

Obraz
© Materiał prasowy

Większość pralek spełnia swoje podstawowe zadania – usuwa plamy i odświeża naszą odzież. Ale od nowoczesnych urządzeń oczekujemy czegoś więcej. Przyzwyczailiśmy się do smartfonów, które ułatwiają życie i tego samego od naszych pralek. Amica DAW 8143 DSiBTO sprawdza się w tej kwestii i udowadnia, że pranie może być znacznie przyjemniejsze dzięki tak prostym zabiegom jak system oszczędzania płynu czy możliwość dorzucenia ubrań w trakcie trwania cyklu.

Specyfikacja:

Ładowanie od przodu
Maksymalny załadunek 8 kg
Klasa energetyczna A+++ -35%
Roczne zużycie energii 137 kWh
Roczne zużycie wody 11 000 l
Maksymalna prędkość wirowania 1 400 obr/min
Poziom hałasu (pranie/wirowanie) 54 dB / 78 dB
Funkcje inteligentne Add+, MaxLoad, OptiDose, OptiCup, SteamTouch
Wymiary 47 x 59,5 x 85 cm

Źródło artykułu:Stuff
Komentarze (9)