Z 4 operatorów komórkowych zostaje 3

Z 4 operatorów komórkowych zostaje 3
Źródło zdjęć: © WP.PL

25.06.2013 12:00

Hiszpańska Telefonica sprzedała irlandzką sieć O2. Nabywcą jest Hutchison Whampoa, operator sieci "3". Transakcja ma wartość 780 mln euro - pisze Reuters.

Transakcja, na którą zgodę musi wyrazić jeszcze regulator, połączy drugiego (O2) i czwartego ("3") operatora w Irlandii, dając udziały na poziomie 37,5 proc. i drugie miejsce zaraz za Vodafone (39,4 proc.). O2 i "3" miały razem w 2012 roku 803 mln euro przychodu.

To kolejna akwizycja Hutchison w Europie. W zeszłym roku firma kupiła austriackiego Orange, trwają także rozmowy w sprawie przejęcia Telecom Italia.

Hiszpańska Telefonica podejmuje działania w celu obniżenia potężnego zadłużenia wynoszącego 50 mld euro, które urosło do tych rozmiarów w ostatnich 10 latach agresywnych działań w Ameryce Południowej. Analitycy szacują, że cena za irlandzką sieć O2 została ustalona na poziomie o 10 proc. niższym od _ godziwej wartości _. Przewidują także, że następnymi aktywami do sprzedaży może być biznes w Czechach oraz 5-procentowy udział w China Unicom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)