ycipk-2izopx

Wyspy Marshalla: Grobowiec nuklearny zaczyna pękać przez zmiany klimatyczne

Grobowiec mieści w sobie 85 tys. metrów sześciennych odpadów nuklearnych. Zawiera odpady nuklearne powstałe w wyniki zdetonowania 67 bomb nuklearnych w latach 1946-1958. Teraz pojawia się zwiastun zagrożenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Test atomowy przeprowadzony przez USA.
Test atomowy przeprowadzony przez USA. (Getty Images)
ycipk-2izopx

Dodatkowo według śledztwa przeprowadzonego przez amerykański portal, rząd USA miał także przeprowadzić na wyspach testy broni biologicznej, a w grobowcu zakopano 130 ton ziemi pochodzącej z testów jądrowych w Newadzie. Co jednak najbardziej przerażające - kopuła, pod którą umieszczono wszystkie opady, jest obecnie nieszczelna.

Czytaj też: Schrony atomowe w Polsce. Niechlubne pamiątki po PRL-u

Zmiany klimatyczne pogarszają sytuację

ycipk-2izopx

Cała sprawa jest jeszcze poważniejsza, bo ze względu na zmiany klimatyczne pozom wody wokół miejsca znajdowania się grobowca rośnie trzykrotnie szybciej, niż w przypadku średniej globalnej. Może to przyczynić się do pękania powierzchni grobowca. Reporterzy Los Angeles Times znaleźli dowody, że ma to już wpływ na bielenie koralowców, śmierć ryb i przede wszystkim – zdrowie mieszkańców Wysp Marshalla.

Poziom niebezpieczeństwa potwierdzają badania naukowe opublikowane na początku tego roku. Sugerują, one że poziomy promieniowania w niektórych częściach Wysp Marshalla, są podobne do tych w pobliżu Czarnobyla i Fukushimy.

Amerykańskie władze odżegnują się od odpowiedzialności, mówiąc, że ze względu na lokalizacje grobowca to Wyspy Marshalla muszą się zająć tą sprawą.

ycipk-2izopx

Źródło: news.sky.com, latimes.com

Czytaj też: Korea Północna zaatakowała elektrownię atomową w Kudankulam. Jest oficjalny komunikat

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2izopx

ycipk-2izopx
ycipk-2izopx