Wyrok sądu w Irlandii: chleb z Subway'a to nie chleb
Jak podaje serwis The Guardian, kanapki sprzedawane przez amerykańską sieć "Subway" nie spełniają definicji chleba ani żywności podstawowej. Głównym powodem decyzji jest zbyt duża zawartość cukru.
01.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:03
Irlandzki Sąd Najwyższy orzekł, że chleb serwowany w produktach sieci Subway nie należy definiować jako chleba. Jest także niezgodny z ustawą podatkową z 1972 roku. Jak podaje irlandzki Independent, na jej podstawie nie można go zdefiniować nawet jako "podstawowe pożywienie", gdyż pięciokrotnie przekracza dopuszczalną ilość cukru.
W orzeczeniu sądu możemy przeczytać, o który rodzaj pieczywa właściwie chodzi. Sieć Subway oferuje bowiem przeróżne typy, a wyrok dotyczy tylko dwóch z nich. Są nimi pieczywo białe oraz pełnoziarniste. Efekt jest taki, że kanapki serwowane w lokalach sieci Subway były przez lata niesłusznie zwolnione z podatku VAT.
Cukier – czy powinniśmy na niego uważać?
Debaty na temat wpływu cukru na organizm człowieka trwają od lat. Jeszcze kilka dekad temu uznawano, że ma on wręcz cudowne wartości zdrowotne. Dzisiaj już wiemy, że tak nie jest, ale całkowite odejście od cukru jest bardzo trudne na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim wiele gigantycznych kompanii utrzymuje się głównie w oparciu o produkty wysokocukrowe.
Kilka miesięcy temu diabetolog prof. Leszek Czupryniak z WUM stwierdził w rozmowie z PAP, że "Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany". Ekspert sugeruje, że należałoby go opodatkować bardziej, niż alkohol.
Źródło: The Guardian