Wyłowili z wody dziwną rybę. Ma zęby przypominające ludzkie

Wyłowili z wody dziwną rybę. Ma zęby przypominające ludzkie

Wyłowili z wody dziwną rybę. Ma zęby przypominające ludzkie
Źródło zdjęć: © Facebook | Jennette's Pier
Adam Gaafar
07.08.2021 17:24

Na początku sierpnia plażowicze wypoczywający na molo Jennette w Północnej Karolinie wyłowili z Atlantyku rybę, która ma zęby przypominające ludzkie. Zdjęcie niezwykłego zwierzęcia szybko zdobyło dużą popularność w mediach społecznościowych.

Ryba wyłowiona u wybrzeży Karoliny Północnej to sargus owczak (Archosargus probatocephalus). Zwierzę występuje głównie u wybrzeży USA i Brazylii oraz w wodach Zatoce Meksykańskiej. Może osiągać nawet ok. 90 cm długości.

Ze względu na paski występujące na ciele sargusa owczaka, jest potocznie nazywany "skazańcem". Jego pożywienie stanowią głównie skorupiaki; charakterystyczne zęby pomagają rybie m.in. miażdżyć twarde pancerze krabów.

Ryba posiada trzy rzędy trzonowców w górnej szczęce oraz dwa rzędy w dolnej. Najbardziej "humanoidalny wygląd" mają jednak przede wszystkim jej przednie zęby. Uzębienie sargusa owczaka rozwija się na różnych etapach jego życia. Na początku ryba żywi się mięczakami; gdy dorasta przechodzi na dietę złożoną z małży i krabów.

Specjaliści mówią, że zwierzęta te nie zagrażają ludziom, chyba że są przez nich nękane. – Sargusy owczaki stanowią dobry przysmak, dlatego są celem wędkarzy; nieostrożne obchodzenie się z nimi po schwytaniu stwarza ryzyko, że zostanie się przez nie ugryzionym – wyjaśnia David Catania z Kalifornijskiej Akademii Nauk.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)