Wykryto bakterie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA: "Jest ich od groma!"

Wykryto bakterie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA: "Jest ich od groma!"
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

09.04.2019 08:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest domem nie tylko dla sześciorga astronautów. W ciasnych przestrzeniach statku kosmicznego panują warunki dogodne dla rozwoju bakterii. Wiele z nich może być niebezpieczna.

NASA przez lata stawiała na sterylność swojej niewielkiej siedziby w kosmosie. Nie trzeba być ekspertem, żeby przewidzieć, jak trudne to do zrealizowania. Ostatni raport NASA wykazuje, że na tej linii ponieśli totalną porażkę.

Na stacji kosmicznej jest pełno bakterii. Skąd się wzięły? Dostały się tam za pomocą specjalnych pojazdów - ludzi. Wszystkie pochodzą od człowieka. Jak informuje NASA "Niewiele różnią się od tych, które znajdziecie na siłowni, w biurze czy szpitalu na Ziemi".

Wśród "gości" Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyróżniono mikroorganizmy takie jak Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) czy Enterobacter (bakterie jelitowe). W pewnych warunkach są one w stanie wywoływać choroby na Ziemi. Nie wiadomo jeszcze, jaki mają wpływ na człowieka w kosmosie.

"Wykazano, że specyficzne drobnoustroje znajdujące się na stacji kosmicznej, na Ziemi mogą mieć wpływ na zdrowie ludzkie" - powiedział dr Kasthuri Venkateswaran, starszy naukowiec z NASA Jet Propulsion Laboratory i współautor badania. "Jest to bardzo ważna wiedza dla astronautów podczas lotów kosmicznych, ponieważ w kosmosie zmienia się odporność, w dodatku nie mają dostępu do zaawansowanej medycyny, takiej jak na Ziemi" - dodaje ekspert.

Źródło: Engadget

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)