Wykradli dane i zażądali okupu

Wykradli dane i zażądali okupu

Wykradli dane i zażądali okupu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
14.07.2011 10:03

Ok. 100 tys. zł okupu żądali od firmy telekomunikacyjnej dwaj młodzi hakerzy, którzy włamali się do serwera operatora i wykradli zgromadzone tam dane. Przestępców rozpracowali wspólnie policjanci z Katowic, Krakowa i Jastrzębia Zdroju

"Była to jedna z poważniejszych spraw w zakresie przestępczości elektronicznej, z jakimi mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia" - powiedział w środę PAP nadkom. Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Przestępcy dysponowali wysokiej klasy sprzętem, mieli też własny serwer. Śledztwo wykazało, że do serwera jednej z wiodących firm telekomunikacyjnych włamał się 25-letni haker. Korzystając z sieci informatycznych innych osób, przetransferował zgromadzone tam dane, dotyczące m.in. klientów operatora.

"W zamian za zwrot danych przestępcy zażądali od poszkodowanej spółki pieniędzy w kwocie około 10. tys. zł. Okup miał być przekazany w Krakowie, pod Wawelem. Miał go odebrać 19-letni wspólnik hakera" - relacjonował nadkom. Jończyk.

W tej sprawie policjanci współpracowali z pracownikami departamentu bezpieczeństwa poszkodowanej firmy telekomunikacyjnej. W mieszkaniach zatrzymanych śledczy odkryli m.in. komputer, laptop i serwer z elektronicznymi śladami dokonanych włamań.

25-letni haker został aresztowany, a jego 19-letni wspólnik jest pod dozorem policji. Podejrzanym grozi kara do 5 lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)