Wyjątkowe odkrycie nad Bałtykiem. To wrak XIX‑wiecznego statku

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Sandra Seitamaa
Karolina Modzelewska

08.10.2021 16:13

Na plaży Daugavgrīva w pobliżu Rygi odkryto wrak statku, który najprawdopodobniej pochodzi z XIX wieku, jak donosi "Pocztówka z Łotwy" na Facebooku. Cofająca się woda odsłoniła jego imponujące pozostałości.

Morze co jakiś czas wyrzuca cenne przedmioty, o czym niejednokrotnie przekonali się spacerujący jego brzegami. Niekiedy są to listy w butelce, innym razem zabytkowe przedmioty, a czasami okazałe bursztyny. Tym razem cofające się wody Morza Bałtyckiego na plaży Daugavgrīva w pobliżu Rygi, odsłoniły wrak statku, który najprawdopodobniej pochodzi z XIX wieku.

Wyjątkowe odkrycie nad brzegiem Bałtyku

Odkrycie zostało opisane na blogu "Pocztówka z Łotwy", na Facebooku. Z zamieszczonego wpisu wynika, że odkrycie zostało zgłoszone w ryskim porcie przez stowarzyszenie "Bolderājas grupa" dwa tygodnie temu. Jego członkowie przekazali, że na plaży znajduje się drewniany wrak. Niestety po jakimś czasie poziom wody się podniósł i ponownie zasłonił wrak. Dopiero w połowie zeszłego tygodnia, gdy woda się cofnęła, pracownicy portu mogli rozpocząć prace odkrywcze.

Podczas odkopywania wraku okazało się, że jest on całkiem spory i ma co najmniej 12 metrów długości oraz 3,5 metra szerokości. Jak informuje "Pocztówka z Łotwy": "odsłonięty fragment to burta dębowego statku, a widoczna jest tylko jego zewnętrzna strona, pokryta masywnymi deskami o szerokości 25 cm i grubości 8 cm. Są one przymocowane do żeber statku. Tysiące małych miedzianych gwoździ pozostało po zewnętrznej stronie burty, co wskazuje, że statek był pokryty miedzianymi płytami".

Wiele wskazuje na to, że statek to dawny okręt wojenny lub statek handlowy, którego wiek eksperci szacują na 150-200 lat. Narodowa Rada Dziedzictwa Kulturowego pracuje obecnie nad dokumentami, które pozwolą nadać wrakowi status nowo odkrytego zabytku kultury. Umożliwi to w najbliższym czasie przeprowadzenie niezbędnych dodatkowych badań w celu ustalenia jego wielkości i dokładniejszej daty, a także dalszą konserwację pozostałości statku.Wrak można obejrzeć jako model 3D. Jest on dostępny tutaj.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)