Wyciekły hasła do największych polskich serwisów. Radzimy co zrobić

Wyciekły hasła do największych polskich serwisów. Radzimy co zrobić

26.11.2009 10:47, aktual.: 27.11.2009 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich dniach na forum portalu GoldenLine.pl pojawił się link do strony www, na której opublikowano listę danych dostępowych do kont polskich internautów w największych serwisach, takich jak Nasza-Klasa.pl, Allegro.pl, Kurnik.pl lub Blox.pl. Na liście znalazło się kilkadziesiąt tysięcy haseł. Obecnie strona, na której opublikowano wykradzione dane została zablokowana

Hakerzy zdobyli dane do kont prawdopodobnie poprzez zainfekowanie komputerów polskich użytkowników wirusami typu Trojan. W ten sposób internauci właściwie sami udostępnili swoje dane przestępcom. Sprawa została już zgłoszona organizacji CERT, która kontroluje bezpieczeństwo polskiego Internetu.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Ujawnienie hasła do serwisów, jak na przykład kurnik.pl, które nie zawierają wrażliwych dla nas informacji, tylko z pozoru wydaje się niewielkim zagrożeniem. Wiele osób używa tego samego hasła do wielu usług, w szczególności do poczty. A po uzyskaniu dostępu do maila przestępcę dzieli już tylko krok od wykradzenia danych naszego konta bankowego.

Ponieważ niemożliwe jest już sprawdzenie, czy nasze hasło znajduje się na wspomnianej liście, radzimy wykonać podstawowe kroki dla ochrony naszych danych:

- przeskanuj komputer zaktualizowanym programem antywirusowym,
- zmień hasło dostępu do kont na poszczególnych serwisach, w szczególności do konta bankowego, allegro i poczty (dla bezpieczeństwa dobrze wykonać tę operację z komputera, o którym mamy pewność, że nie jest zawirusowany)
- przez najbliższe dni bacznie przyglądajmy się naszym kontom w poszukiwaniu ewentualnych nietypowych operacji, które mogłyby wskazywać na ingerencję osób trzecich.

Aktualizacja (27/11/2009 14:02)

Polecamy również lekturę naszego poradnika "Jak stworzyć bezpieczne hasło?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (287)