Trwa ładowanie...
dprzl5h

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź o czym nie można zapomnieć

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w najbliższą niedzielę. Zobacz jak zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu oraz co trzeba zabrać ze sobą do lokalu wyborczego. Poniżej podstawowe informacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Czego nie zapomnieć?
Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Czego nie zapomnieć? (Shutterstock.com)
dprzl5h

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Sprawdź, jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz co musisz zabrać ze sobą do lokalu wyborczego.

Obwodowe lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W razie problemów, którymi mogą być opóźnienia w rozpoczęciu czy nadzwyczajne przerwy, obwodowa komisja wyborcza może zarządzić przedłużenie głosowania w danym lokalu.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania. Na większej będą listy z kandydatami na posłów, a na mniejszej nazwiska kandydatów na senatorów. Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Na kartach z kandydatami do Sejmu oraz Senatu stawiamy "X" tylko przy jednym nazwisku. Wszystkie inaczej oddane głosy zostaną uznane za nieważne.

dprzl5h

Zobacz także: SMS z wirusem atakuje karty SIM. Dostałeś taką wiadomość? Natychmiast wyjmij kartę SIM

Czego nie wolno zapomnieć?

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych powinni zabrać ze sobą do lokalu wyborczego ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Mogą to być dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport.

W tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel.

dprzl5h

Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych głosować może każdy obywatel Polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych przez sąd;
  • nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Czy zdążymy jeszcze dopisać się do spisu wyborców?

Niestety, termin minął 8 października. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach poza miejscem swojego zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy odebrać w urzędzie znajdującym się w miejscowości, w której jesteśmy zameldowani.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 11 października.

Czytaj także: Policja może kazać ci odblokować telefon? Sprawdziliśmy, po czyjej stronie jest prawo

dprzl5h

Podziel się opinią

Share
dprzl5h
dprzl5h
Więcej tematów