Wybory 2019. Sprawdź godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory 2019. Sprawdź godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory 2019. Sprawdź godziny otwarcia lokali wyborczych
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Modzelewska
13.10.2019 09:21

W niedzielę 13 października 2019 w całej Polsce odbywa się głosowanie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat jego zasad, godzin otwarcia lokali wyborczych i tego, kto może wziąć udział w tegorocznych wyborach.

Wybory 2019: Godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory 2019 rozpoczną się o godz. 7.00, a zakończą o 21.00. W tym czasie każda uprawniona do tego osoba może oddać głos. Państwowa Komisja Wyborcza ma prawo wydłużenia godzin wyborów, jednak taka decyzja zapada wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Wybory 2019: Kto może głosować?

Prawo wyborcze w Polsce reguluje ustawa z 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy. Z jej treści wynikają obowiązujące wyborców zasady. W wyborach parlamentarnych mogą wziąć obywatele, którzy skończyli 18 lat, posiadają pełnie praw publicznych, nie zostali ubezwłasnowolnieni na mocy orzeczenia sądu i nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Prawo do udziału w wyborach mają również obywatele mieszkający poza granicami kraju.

Wybory 2019: Zasady głosowania

W wyborach wybierzemy 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów. Zasady głosowania są proste. Należy udać się do właściwego lokalu wyborczego. Ich listę można sprawdzić na stronie wybory.gov.pl.

Następnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości przez komisję na podstawie ważnego dokumentu ze zdjęciem np. dowodu osobistego lub prawa jazdy. Komisja przekazuje dwie karty do głosowania. Jedna z nich zawiera kandydatów do Sejmu, a druga do Senatu. Na karcie, po lewej stronie należy postawić znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)