Wyborczy rekord. Ministerstwo Cyfryzacji pochwali się wynikami wniosków online

Wyborczy rekord. Ministerstwo Cyfryzacji pochwali się wynikami wniosków online

Wyborczy rekord. Ministerstwo Cyfryzacji pochwali się wynikami wniosków online
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka
09.10.2019 19:26

Wkrótce wybory, wiele akcji społecznych i osób publicznych przekonuje, że warto stawić się przy urnie. Widać opłaciło się, bo już jutro Ministerstwo Cyfryzacji będzie organizować spotkanie z mediami odnoszące się do tematu wniosków online.

Dzięki nim przebywając w innym miejscu niż okolice naszego zameldowania w czasie wyborów, możemy oddać tam głos. Chodzi o dokumenty złożone przez Internet, dzięki którym można dopisać się do rejestru i spisu wyborców (alternatywną metodą jest składanie ich tradycyjnie w urzędzie). Ministerstwo użyło nawet określenia „setki tysięcy wniosków online”, więc sukces musi być duży, nawet mimo czasowego wyłączenia usługi na czas prac serwisowych. Zapewne jutro poznamy dokładniejsze informacje.

Wnioski o głosowanie w innej gminie przez ePUAP

Na wnioski czekano do niedzieli 6 października. Aby je złożyć trzeba było dysponować profilem zaufanym. Urzędnicy mają 5 dni na rozpatrzenie dokumentów, więc część wniosków może być jeszcze nieprzetworzona. Stosowne informacje zwrotne powinny pojawić się na skrzynce ePUAP lub dzięki poczcie tradycyjnej.

Trzeba pamiętać, że wnioski nie są automatycznie przepuszczane. Jak możemy przeczytać na stronach rządowych „Bez tej decyzji lub gdy decyzja będzie odmowna, nie znajdziesz się w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie zagłosujesz w gminie, do której wysyłasz wniosek.”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)