Wszystko w jednym. Komputer bez jednostki centralnej nawet za 1600 zł
Nowoczesny gabinet czy domowe biuro, które stawia na minimalizm to miejsca, w których nie potrzebujesz masywnego komputera z dużą jednostką centralną. Komputery all-in-one z podzespołami ukrytymi za monitorem, pomogą ci zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni.
13.05.2020 | aktual.: 14.05.2020 10:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W dodatku tego typu sprzęt będzie znacznie lepszym rozwiązaniem pod względem wydajności niż wiele notebooków w podobnej cenie. Jeśli więc szukasz komputera, który byłby umieszczony na stałe jednym miejscu, a nie chcesz zbytnio się wykosztowywać, warto postawić na praktyczny sprzęt, w którym wszystko jest w jednym miejscu.
Ekran, klawiatura i myszka
Wbrew pozorom komputery AIO nie są nowym wynalazkiem. Na rynku pojawiły się po raz pierwszy w latach 80., choć prawdziwą rewolucję przyniosła firma Apple i jej słynny iMac z 1998 roku. Duża jednostka schowana za monitorem nie wyglądała zbyt imponująco i sprawiała, że sprzęt wyglądał jak przeciętny telewizor. W dodatku cena takiego urządzenia była bardzo wygórowana.
Teraz sytuacja się zmieniła. Komputer AIO jest równie smukły co zwyczajny monitor, a przy tym ma znacznie większą wydajność, która często przewyższa klasyczne notebooki. Jego cena jest równie atrakcyjna i za około 2000 zł będziesz w stanie kupić dobrej jakości sprzęt, który posłuży ci przez lata.
Stacjonarny, ale mobilny
Postępująca miniaturyzacja sprawia, że producenci sprzętu elektronicznego są w stanie zmieścić wszystkie niezbędne podzespoły w mniejszym, bardziej kompaktowym "opakowaniu". Warto skorzystać z możliwości i wybrać sprzęt, w którym komponenty będą zintegrowane wraz z monitorem w cienkiej obudowie. Wszystkie podzespoły połączone z monitorem są gotowe do działania praktycznie zaraz po wyciągnięciu z pudełka.
Nie musisz bawić się w dopinanie wielu kabli i optymalne ustawienie jednostki centralnej. W razie potrzeby możesz nawet odłączyć komputer od prądu, przenieść w inne miejsce i podłączyć. Nie martw się wagą urządzenia, "odchudzona" wersja waży przeważnie od 4 do 10 kg. To o wiele mniej niż standardowy zestaw komputerowy. Możesz zaaranżować przestrzeń do pracy wszędzie tam, gdzie chcesz.
Wydajność przede wszystkim
Warto pamiętać o tym, że posiadacze komputerów all-in-one mogą mieć problem z wymianą komponentów, dlatego warto dobrze przeanalizować wybrany model komputera i zwrócić uwagę na jego mocne i słabe strony. Liczy się przede wszystkim procesor i karta graficzna. W przypadku tego pierwszego, warto wybrać sprzęt wyposażony w procesor Intel Core i5 lub i7, który zapewnia jeszcze wyższe osiągi. Jeśli natomiast pragniesz korzystać z komputera nie tylko do przeglądania internetu czy oglądania filmów, ale również grania w wymagające gry, lepiej będzie postawić na sprzęt z dedykowaną kartą graficzną o dużej mocy.
Poza tym warto również wybrać urządzenie z nowoczesnym dyskiem SSD, który cechuje się większą szybkością działania, co można zauważyć chociażby podczas uruchamiania systemu. Dodatkowo ze względu na brak ruchomych elementów będzie działać całkowicie bezgłośnie, a także jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia. Niektóre komputery all-in-one wyposażone są również w ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości. To sprawia, że urządzenie jest wygodniejsze w obsłudze, a oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do niego mysz.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.