Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Perseidach, ale baliście się zapytać. Nasz przewodnik

Grzegorz Burtan

11.08.2017 16:26, aktual.: 12.08.2017 19:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

12 sierpnia czeka nas najbardziej spektakularna noc w roku. Perseidy będą spadać nad naszą planetą, oferując niezapomniane wrażenia wizualne. Dlatego przygotowaliśmy miniporadnik, jak najlepiej spędzić tych kilka godzin.

Czym w ogóle są te obiekty, których wielu z nas będzie obserwować nocą?

- Perseidy, powszechnie nazywane są spadającymi gwiazdami, choć z gwiazdami mają niewiele wspólnego. Tak naprawdę to meteory, drobinki materii wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez kometę Swift-Tuttle. Każdego roku Ziemia przecina tor tej komety, a meteory, wpadając w atmosferę, spalają się i w rezultacie widzimy szybki błysk – tłumaczył nam Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.

Najlepsze miejsca do obserwacji to oczywiście takie, w których jest jak najmniej światła. To jednak nie jest takie proste, kiedy mieszka się w dużym mieście. Ale spokojnie, jest na to aplikacja. Ba, nawet kilka. Opublikowaliśmy smartfonowy niezbędnik, dzięki któremu sprawdzicie, gdzie jest najmniej świateł. A także zobaczycie mapę nieba, dzięki której zlokalizujecie Persesidy, konstelacje gwiazd i pozostałe ciała niebieskie.

Kiedy już zlokalizujecie spadające gwiazdy, możecie na pamiątkę zrobić sobie kilka zdjęć. Tylko w jaki sposób, by dobrze to wyglądało? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w kompleksowym poradniku, w którym krok po kroku wyjaśniono, jak robić najlepsze zdjęcia w taką wyjątkową noc.

A skoro już przygotowujemy się na ten wieczór, musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Dlatego proponujemy zestaw akcesoriów, które mogą się okazać niezbędne w trakcie tej długiej nocy. Od teleskopu, przez termosy, na kocach skończywszy. Można się zdziwić, co okaże się przydatne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także