Wszczepił sobie w dłoń pięć mikroczipów. Twierdzi, że ułatwiają życie

Wszczepił sobie w dłoń pięć mikroczipów. Twierdzi, że ułatwiają życie

Chip po skórą może być wykorzystywany do płatności w sklepie.
Chip po skórą może być wykorzystywany do płatności w sklepie.
Źródło zdjęć: © bbc | PATRICK PAUMEN
oprac. MT
01.08.2023 15:13, aktualizacja: 18.01.2024 15:07

35-latek z Brianzy w Lombardii jako pierwszy Włoch wszczepił sobie w dłoń pięć mikroczipów, dzięki którym ręką płaci w sklepach, otwiera drzwi do domu bez używania klucza i przechodzi przez bramki kontrolne na siłowni bez pokazywania przepustki. Na jednym z nich ma zgromadzone różne dane i hasła.

Tego niecodziennego eksperymentu dokonał Mattia Coffetti, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Chociaż podobne próby widywaliśmy już także w Polsce, we Włoszech został pionierem podskórnych urządzeń elektronicznych.

Mikroczipy w dłoni

- Mikroczipy nie zawierają lokalizatorów i działają dokładnie tak, jak te, które mamy na kartach bankomatowych i kredytowych. Zainstalowanie ich pod skórą pozwala wychodzić bez nich i płacić za to, co się kupuje - wyjaśnił włoskim mediom.

Jak dodał, w ten sposób obala także jeden z mitów antyszczepionkowców z czasów pandemii. - Byli tacy, którzy twierdzili, że miejsce, gdzie wykonuje się szczepionkę przeciwko Covid-19 staje się magnetyczne. Na własne oczy widziałem ludzi, którzy próbowali przyciągnąć przedmioty, by udowodnić tę tezę - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urządzenia, które wszczepił sobie młody Włoch kosztują kilkaset euro i umieszczane są przy pomocy zwyklej szczepionki w specjalistycznych centrach, także w salonach tatuażu i piercingu. To taka sama metoda, jak w przypadku wszczepiania czipów psom i kotom.

Jak zauważono, mikroczipy nie wyposażyły Mattii Coffetiego w supermoc i nie uczyniły z niego cyborga, ale z całą pewnością znalazł się on w awangardzie.

- Teraz służą mi do płacenia, gromadzenia i wymiany danych, ale mają nieskończone możliwości, zwłaszcza w dziedzinie medycyny - dodał włoski pionier. Podkreślił, że w przyszłości mogą one być bardzo przydatne w generalnym monitorowaniu parametrów życiowych i mogą podnieść alarm, gdy dzieje się coś złego.

Coffetti wyraził nadzieję, że technologia ta pozwoli też kiedyś na obserwację mózgu i być może ułatwi znalezienie lekarstwa na choroby Parkinsona i Alzheimera.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)