Wolny format zapisu danych lokalizacyjnych

Wolny format zapisu danych lokalizacyjnych09.09.2009 15:00
Wolny format zapisu danych lokalizacyjnych
Źródło zdjęć: © IDG.pl

Holenderska firma TomTom proponuje wprowadzenie nowego, wolnego standardu zapisu danych lokalizacyjnych, który miałby rozwiązać problem ich niekompatybilności. OpenLR opisuje "metody i formaty kodowania, przekazu i dekodowania lokalizacyjnych punktów odniesienia niezależnie od używanych map". Tym samym miejsca zlokalizowane na jednej mapie po przesłaniu zostaną odnalezione na innej mapie – wyjaśnia firma w dokumencie WhitepaperPDF. Jest to format kompaktowy, więc nadaje się dla zastosowań z niskimi prędkościami transferu. Na jeden punkt odniesienia potrzebuje on nieco ponad 7 bajtów.

Na razie OpenLR służy tylko do opisywania linii na zasadzie shortest paths. TomTom podkreśla, że możliwości zastosowania for,atu ograniczają się do komunikacji drogowej. Potwierdzają to również wymogi, które muszą spełniać używane mapy. OpenLR wymaga, by:

  • wszystkie odcinki były przyporządkowane klasie functional road, a właściwości typu autostrada, rondo, wjazd były opisane,
  • współrzędne zapisano w formacie WGS84,
  • odległości podano w metrach.

W tej chwili ukazała się jedynie specyfikacja formatu OpenLR wraz z obszernym opisem kodowania i dekodowania tras. W przyszłości TomTom zamierza też opublikować na licencji GPLv2 specjalną bibliotekę dla tego standardu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)